fot. freepik.com
in ,

Nie możesz znieść pewnych odgłosów? Niewykluczone, że cierpisz na to schorzenie mózgu.

Jeśli niewyobrażalnie denerwują cię odgłosy takie jak siorbanie zupy czy pstrykanie z długopisu i tym podobne, to wiedz, że nie jesteś jedyny. Na świecie znajdują się tysiące osób, które doświadczają tego samego. A mianowicie – mizofonii!

Mizofonia – co to takiego?

Osoby cierpiące na tę nieprawidłowość mózgu, nie mogą poradzić sobie ze słuchaniem niektórych dźwięków, w szczególności dotyczących jedzenia.

Mizofonię odkryto w 2001 roku. Naukowcy do tamtej pory odchodzili od stwierdzenia, że jest to nierozerwalnie związane z mózgiem, jednak teraz mówią jasno: to schorzenie przede wszystkim dotyczy mózgu.

 

Zostały przeprowadzone badania – przez naukowców z Uniwersytetu w Newcastle, które pozwoliły jednoznacznie stwierdzić, że nieprawidłowość ta wynika z różnic w płacie czołowym.

Czasopismo Current Biology opublikowało informacje o różnicach na podstawie skanów mózgu osób, które są nadwrażliwe na pewne dźwięki.

Badania pokazały również, że ludzie nadwrażliwi na odgłosy powinni liczyć się z przyśpieszonym biciem serca, skłonnością do pocenia się i innymi reakcjami ze strony organizmu.

,,Osoby cierpiące na to schorzenie mogą się cieszyć. Źródło ich dolegliwości zlokalizowano, teraz pozostaje tylko je rozwiązać. To pierwszy taki moment, kiedy możliwe stało się pokazanie różnic w mózgu.” – stwierdził dr Sukhbinder Kumar z Instytutu Neuronauki.

Możemy spodziewać się w najbliższym czasie tego, że w końcu uda się znaleźć rozwiązanie i pewne odgłosy przestaną być uciążliwe.

Źródło i fotografie: cell.com