in

Ministerstwo Zdrowia wystosowało ważny apel. Musimy uważać – sprawa dotyczy każdego z nas!

Ministerstwo Zdrowia ma dla nas ważny apel, który każdy powinien wziąć do siebie. Lato wymaga od nas zachowania szczególnej ostrożności. Wiele osób nie pamięta o tym, z czym może wiązać się pozornie bezpieczna forma wypoczynku. Wystarczy jednak zastosować się do kilku ważnych zasad, aby uniknąć przykrych konsekwencji.

Wakacyjny czas pełen słońca i sprzyjających temperatur wprost zachęca nas do tego, byśmy rzucili wszystko i oddali się przyjemnościom. Każdy ma swoje ulubione sposoby na relaks – dla jednych to po prostu spacer z rodziną, dla innych pływanie, a jeszcze inni nie wyobrażają sobie lata bez opalania się na plaży. Ta ostatnia forma wypoczynku nie jest jednak zawsze bezpieczna. Co zrobić, aby taka się stała?

Pilne ostrzeżenie Ministerstwa Zdrowia

Z pewnością każdy z nas przynajmniej raz słyszał o tym, że opalanie się nie zawsze jest bezpieczne – może doprowadzić nawet do powstania groźnego nowotworu skóry, jakim jest czerniak. Wszystko przez promienie ultrafioletowe, przed którymi powinniśmy się chronić. Niestety nie jest pewnym, ile możemy przebywać na słońcu, opalając się – nie ma czegoś takiego jak bezpieczny czas, jednak eksperci alarmują, że nie może on przekroczyć dziesięciu minut w godzinach popołudniowych.

Ministerstwo Zdrowia ostrzega przed wychodzeniem z domu pomiędzy godziną 11:00 a 15:00 – wtedy promienie działają najsilniej.

Musimy pamiętać o kremach z filtrem, które ochronią nas przed niebezpiecznymi skutkami opalania się. Pożądany brązowy kolor skóry po opalaniu się jest tak naprawdę reakcją obronną organizmu, a także efektem uszkodzenia skóry. Szczególnie dzieci powinny uważać na słońce – ktoś, kto w młodości doznał poparzenia słonecznego, będzie objęty większym ryzykiem tego, że w przyszłości zachoruje na czerniaka skóry.

Czerniak to najgroźniejszy nowotwór skóry. Jest odpowiedzialny za ponad 80% zgonów, jeśli chodzi o raka powłok skórnych. Przez ostatnie dwie dekady, liczba zachorowań wzrosła o ponad 300%. Nie ma innej możliwości na leczenie, musi zainterweniować chirurg. Pacjenci obserwują zazwyczaj powiększające się pieprzyki i znamiona lub zmianę ich barwy.

Dlatego tak ważne jest, abyśmy odpowiednio chronili się przed słońcem. Ministerstwo Zdrowia przestrzega także przed wizytami w solarium, które przez WHO uznane zostały już za jeden z najgroźniejszych czynników rakotwórczych. U osób po 30. roku życia korzystanie z łóżka w solarium, więcej niż raz w miesiącu, zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka aż o 75%.

Podziel się tymi ważnymi informacjami ze swoimi bliskimi!
 


 

Źródło: Planuję Długie Życie