in

Ministerstwo Zdrowia wystosowało pilny komunikat. Chodzi o szczepionki na COVID-19.

Pojawił się oficjalny komunikat Ministerstwa Zdrowia dotyczący szczepień na koronawirusa. Według Narodowego Programu Szczepień, pracownicy służby zdrowia zostaną zaszczepieni, zanim preparaty trafią do powszechnego użytku. Zgłoszenia będą trwać do 20 grudnia.

Pandemia koronawirusa wywróciła nasze życie do góry nogami. Już niebawem, po zaakceptowaniu preparatu Pfizera przez Europejską Agencję Leków, wszystko będzie mogło się zmienić na lepsze.

Pilny komunikat Ministerstwa Zdrowia

Narodowy Program Szczepień zakłada, że osoby, które pracują w sektorze ochrony zdrowia, będą mogły zaszczepić się na koronawirusa jako pierwsze. Są to osoby, które walczą z niebezpiecznym patogenem na pierwszej linii frontu, więc w ich przypadku nietrudno o zakażenie.

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na podzielenie podawania szczepionek na dwa etapy. Etap 0 najprawdopodobniej będzie mieć miejsce jeszcze na przełomie grudnia i stycznia. Póki co czekamy na szczegóły. W tym etapie szczepionkę otrzymają: pracownicy szpitala węzłowego, pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą (w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych), pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych (w tym firm transportujących leki) oraz pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.

Preparat będzie mógł otrzymać także personel administracyjny, pomocniczy i pracownicy firm, współpracujących ze szpitalami w trybie ciągłym. Poza tym także osoby, które już przeszły zakażenie COVID-19.

W etapie 1 szczepionki dostaną: funkcjonariusze oraz pracownicy Policji, ratownicy i pracownicy Państwowej Straży Pożarnej i druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej, a także pozostali pracownicy sektora ochrony zdrowia i pracownicy firm, współpracujący ze szpitalami, ale nie będący z nimi w ciągłym kontakcie.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 20 grudnia. Szczegółowe informacje na temat procedur związanych ze szczepieniami można uzyskać, dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Konsultanci dyżurują pod numerem telefonu 989. Pytania można kierować również pod adres mailowy: [email protected]

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: Gov.pl