in

Szumowski zapowiedział wielkie zmiany. Mają być kluczowe w walce z koronawirusem.

Łukasz Szumowski postanowił zaapelować do Polaków. Chodzi o nowe istotne zmiany, które mają zajść w związku z pandemią koronawirusa. Każdy powinien to wiedzieć!

Nowe zmiany

Dalsza walka z COVID-19 wymaga wprowadzenia nowych zmian. Są one kluczowe i bez nich ciężko będzie tę walkę wygrać. Chodzi o nowelizację rozporządzenia wprowadzającego działalność bazy danych Krajowego Rejestru Pacjentów zakażonych koronawirusem.

Baza danych ma ułatwić pracę lekarzom i zawierać istotne dane, które mogą okazać się w wielu przypadkach bardzo przydatne.

Jakie dane pojawią się w rejestrze?

W piątek plany nowelizacji miały trafić do publikacji w dzienniku ustaw. Zmiany są uzasadniane umożliwieniem działania instytucjom ochrony zdrowia w czasie pandemii. Istotne dane, które mają pojawić się w bazie to między innymi grupa krwi pacjenta czy dzień, w którym po raz pierwszy wystąpiły objawy, a także jak rozpoznano chorobę i w jakim stanie był pacjent, trafiając do szpitala.

Dane o dacie rozpoczęcia choroby pozwolą ustalić model statycznego przebiegu choroby i czasu jej trwania. Umożliwią także ocenę ryzyka u pacjentów z poszczególnych grup wiekowych czy chorobowych. Te informacje z pewnością przydadzą się w ratowaniu życia osoby zarażonej.

Jeśli chodzi o grupę krwi, jest ona bardzo istotna w kwestii usprawniania dystrybucji krwi i procesu leczenia osoczem krwi ozdrowieńców.

W rejestrze mają pojawić się również informacje na temat transplantacji narządów, które przeszedł pacjent, ponieważ to również może okazać się bardzo ważne podczas leczenia.

Poza tym w rejestrze pojawi się numer kontaktowy pacjenta. Pozwoli on na przeprowadzanie kontroli stanu zdrowia u osób, które przebyły izolację lub hospitalizację.

Nowelizacja wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu Dziennika Ustaw.

Źródło: TVN, Miniaturka: FLickr/Kancelaria Premiera