in

UWAGA: w Bałtyku są obecne ,,mięsożerne bakterie”. Kąpiel może doprowadzić nawet do zgonu.

Już niedługo nad Morzem Bałtyckim z pewnością pojawią się tłumy turystów. Ci, którzy mieszkają na Pomorzu, już mówią o ich napływie, pomimo tego, że temperatura jeszcze nie należy do zadowalających, jeśli chodzi o kąpiele.

Naukowcy zaczęli przestrzegać przed niebezpieczeństwem – możemy natknąć się na groźne dla nas bakterie ,,mięsożerne”. Mogą doprowadzić nawet do śmierci. O czym tak naprawdę mowa?

Polskie morze nie należy do bezpiecznych

Turyści oprócz leżenia na plaży, uwielbiają kąpiele w morzu. Ciężko ich sobie odmówić, jednak należy pamiętać o tym, że możemy mieć do czynienia z bardzo groźnymi bakteriami. Wszystko przez wysoką temperaturę – to właśnie ona sprawia, że warunki dla bakterii stają się wprost idealne.

Naukowcy przestrzegają – w morzu mogą być obecne przecinkowce, czyli ,,mięsożerne bakterie”. Zakażenie może doprowadzić nawet do zgonu, a najbardziej podatne będą na nie osoby starsze i chore, a także te, które niedawno przeszły operację.

Bałtyk latem może być pełen ,,mięsożernych bakterii”

Wśród obecnych w Bałtyku przecinkowców możemy wyróżnić dwa rodzaje – Vibrio vulnificus i Vibrio cholerae. Pierwszy jest zdecydowanie groźniejszy, ponieważ wywołuje posocznicę, czyli sepsę, która w 50% przypadków kończy się śmiercią. Drugi rodzaj wywołuje cholerę. Dlatego pod żadnym pozorem nie wolno np. pić wody morskiej!

Co roku zdarzają się przypadki zakażeń wśród turystów. Najczęściej kończy się na antybiotykach, jednak nie jest to regułą – trzeba na siebie uważać.

,,Każdy wzrost temperatury wody o 1 stopień oznacza zwiększenie się liczby zakażeń przecinkowcami o prawie 200 procent” – ostrzega Eckhard Strauch, kierownik biura doradczego Federalnego Instytutu Oceny Ryzyka ds. przecinkowców.

Podziel się tą ważną informacją ze swoimi bliskimi!

Źródło: Fakt