Zdrowie

Miesiąc bez alkoholu? Sprawdź, jakie zmiany zajdą w twoim organizmie.

Dobre intencje są często wyśmiewane przez inne osoby. Ale kpina jest przedwczesna. Ponieważ nawet krótki czas, w którym porzucisz swoje nałogi, może mieć ogromne efekty. W tym artykule dowiesz się, jakie pozytywne zmiany zachodzą w ciele, jeśli ktoś, kto pije regularnie, całkowicie nie spożywa alkoholu przez zaledwie jeden miesiąc.

Miesiąc bez alkoholu

Jeśli trudno jest Ci się zrelaksować po pracy lub spotkać towarzysko bez napojów alkoholowych, może to wskazywać na poważny problem uzależnienia od alkoholu. Możesz jednak stanąć w obliczu problemu, który jest często bagatelizowany. Decyzja o miesiącu bez alkoholu może okazać się dla Ciebie kluczowym testem. Ale jakie konkretnie zmiany zachodzą w naszym organizmie, kiedy rezygnujemy z picia?

Lepsze samopoczucie

Ogólne samopoczucie wzrasta zauważalnie już po miesiącu bez alkoholu: jesteś bardziej produktywny i możesz się lepiej skoncentrować, czujesz się mniej zestresowany i rzadziej chorujesz.

Lepszy sen

fot. freepik.com

Jakość snu znacznie się poprawia i czujesz się lepiej. Alkohol zaburza sen, a także zwiększa skłonność do chrapania, co negatywnie wpływa na sen.

Twoja skóra staje się piękniejsza

Alkohol zaburza metabolizm komórkowy i układ limfatyczny. Skóra regeneruje się już po miesiącu bez alkoholu: znikają drobne zmarszczki i wyglądasz młodziej.

Staniesz się szczuplejszy

Powstrzymanie się od alkoholu pomaga schudnąć. Z jednej strony 1 g alkoholu zawiera około 7,1 kalorii (kcal) – na kieliszek wina musującego to 80 kcal! Po drugie, alkohol spowalnia spalanie tłuszczu. Uprawiając sport kilogramy spadają szybciej, jeśli jednocześnie ograniczysz spożycie alkoholu. Twoja kondycja i wydajność znacznie się poprawią.

Twoje narządy są sprawniejsze

Miesiąc bez alkoholu może być prawdziwym błogosławieństwem dla osób z problemami zdrowotnymi: serce wraca do prawidłowego rytmu, równowaga wody normalizuje się, wątroba jest odtłuszczona, a poziom cholesterolu spada. Błona śluzowa żołądka również rozluźnia się, ponieważ podczas spożywania alkoholu powstaje zbyt dużo kwasu żołądkowego. Zmniejsza się stężenie kwasu moczowego w organizmie, co minimalizuje ryzyko wystąpienia dny moczanowej.

Pijesz mniej alkoholu

fot. freepik.com

Ci, którzy z łatwością wytrzymali bez alkoholu przez miesiąc, zwykle piją mniej w kolejnych miesiącach. Pozytywny wpływ na zdrowie można zatem odczuć w dłuższej perspektywie.