in

Ćwicz oddech jak IceMan, czyli metoda Wima Hofa

Sposób oddychania wpływa nie tylko na codzienne funkcjonowanie, ale także na jakość i komfort życia. Doskonale wie o tym Holender Wim Hof, znany jako Iceman, który przed laty odkrył potęgę oddechu. Dziś dzieli się swoim doświadczeniem i uczy, jak świadomie oddychać, a przez to pokonywać bariery swojego ciała. Dowiedz się, czym są ćwiczenia oddechowe Wima Hofa i jakie są korzyści z ich wykonywania.

SARS-COV-2 atakuje głównie układ oddechowy, przez co w konsekwencji może doprowadzić do ostrej niewydolności oddechowej. Najlepszym sposobem, aby temu zapobiec, jest gimnastyka płuc. Nic dziwnego, że w dobie koronawirusa oddechy Wima Hofa zyskują coraz większą popularność, zwłaszcza wśród osób, które przeżyły zachorowanie na COVID-19.

Na czym polega oddech Wima Hofa?

Wim Hof opracował metodę opartą na trzech filarach: świadomym oddechu, głębokiej medytacji oraz ekspozycji na zimno. Praktykę można rozpocząć od skupienia się wyłącznie na jednym z nich, jednak, aby osiągnąć pożądane efekty, wskazane jest połączenie ich wszystkich jednocześnie.

Dla osób, które są narażone na zachorowanie na koronawirusa lub powracają do zdrowia po tej infekcji, najważniejsze są ćwiczenia oddechowe. Polegają one na chwilowym wprowadzeniu się w stan kontrolowanej hiperwentylacji poprzez wykonywanie wdechów, wydechów i odpowiednio długich przerw między nimi. Aby to zrobić, należy:

  • wziąć głęboki oddech od przepony, przez płuca aż po obojczyki,
  • wypuścić swobodnie powietrze, tak jak zawsze,
  • powtórzyć dwa pierwsze kroki 30-krotnie,
  • po ostatnim wydechu nie wciągać powietrza tylko wstrzymać oddech, tak długo, aż jego brak stanie się nieprzyjemny i wystąpi drżenie mięśni. Ten etap powinien trwać od 30 sekund do 2 minut,
  • nabierać powietrza i zatrzymać je na 15 sekund,
  • wyrównać oddech.

Cały proces należy powtórzyć trzykrotnie. Warto podkreślić, że nie wolno wykonywać ćwiczeń np. podczas prowadzenia samochodu, pod prysznicem lub stojąc, ponieważ mogą one prowadzić do chwilowego omdlenia. Najlepiej, jeśli trening będzie się odbywać pod czujną obserwacją specjalisty. Ćwiczenia techniką oddechową Wima Hofa znajdziesz w programach takich ośrodków, jak np. Medical SPA Malinowy Dwór.

Jakie są zalety metody Wima Hofa?

Podczas wykonywania oddechów Wima Hofa wzrasta tętno, obniża się pH krwi, zmniejsza się poziom wysycenia jej dwutlenkiem węgła i wzrasta poziom tlenu. Dzięki temu można wstrzymać oddech naprawdę długo – do momentu, aż podniesie się poziom adrenaliny i organizm wymusi zaczerpnięcie powietrza do płuc.

Takie działanie ma szereg zalet. Największą z nich jest wzmocnienie układu immunologicznego, co ma bardzo duże znaczenie dla osób objętych ryzykiem zachorowania na COVID-19 i dochodzących do siebie po tej chorobie. Oprócz tego, wśród zalet tej metody oddychania wymienia się:

  • poprawę samopoczucia i przywrócenie uczucia odprężenia,
  • łatwiejsze sprawowanie kontroli nad emocjami, a także poziomem stresu,
  • uregulowanie funkcjonowania układu hormonalnego i nerwowego,
  • lepszy sen.

Wiele osób zauważa również wzrost energii i poprawę metabolizmu, zwłaszcza po połączeniu ćwiczeń z medytacją oraz regularną ekspozycją na zimno.

Świadome, głębokie oddychanie może pomóc Ci odzyskać sprawność po przebytej chorobie. Warto o tym pomyśleć!