in , ,

Oszuści mają nową metodę „na psa”. Policja alarmuje, można stracić dostęp do konta.

Ostatnimi czasy w mediach społecznościowych coraz bardziej znany staje się sposób wyłudzania pieniędzy z udziałem potrąconych psów. Jak przekazuje CERT Polska, oszuści publikują zdjęcia zwierzaków, które rzekomo miały wypadek i proszą o pieniądze na ich leczenie. Jeśli klikniemy w link, możemy stracić dostęp do swojego konta.

Wciąż niewielu internautów zdaje sobie z tego sprawę. Lepiej trzymać rękę na pulsie i nie dać się wykiwać!

Policjanci ostrzegają

Nie ma wątpliwości co do tego, że oszustom nie brakuje pomysłów na kolejne sposoby wyłudzania pieniędzy. Ostatnio coraz „modniejsze” staje się wyłudzanie pieniędzy poprzez wzbudzanie litości, wstawiając zdjęcia potrąconych zwierząt.

Zespół CERT Polska razem z policją apelują, aby każdy, kto wchodził ostatnio na „strony z informacjami na temat rzekomo potrąconego psa”, dowiedział się, czy na pewno nie stracił dostępu do konta na Facebooku. Jeśli dane zostały skradzione, posłużą oszustom do wyłudzenia pieniędzy.

Oszuści mają zarówno fałszywe konta, jak i przejęte konta po innych użytkownikach, którzy dali się nabrać. To za ich pośrednictwem publikują zdjęcia rzekomo potrąconych piesków, dodając je także na rozmaite grupy, aby dotrzeć do jak największej liczby osób. Próbują oni zidentyfikować sprawcę.

Ci, którzy klikną w link, natychmiast są przenoszeni na niebezpieczną stronę. Znajdziemy na niej fałszywy panel do logowania się na Facebooku. Jeśli ktoś nie zorientuje się, że coś jest nie tak, musi liczyć się z tym, że jego dane zostaną przejęte.

Przejęcie danych do logowania to tylko kropla w morzu. Później możemy spodziewać się publikowania fałszywych wpisów z naszego konta i wyłudzania pieniędzy. Oszuści mogą np. pisać do naszych znajomych, próbując od nich zdobyć kod BLIK za pomocą aplikacji Messenger.

Warto wziąć to sobie do serca – nie wolno klikać w podejrzane linki i ufać podejrzanym prośbom o pożyczkę przez znajomych. Tylko upewnienie się, czy to nie oszustwo, oszczędzi nam całej serii problemów.

Jeśli już ktoś podał swoje dane na fałszywym panelu Facebook, powinien jak najszybciej zmienić hasło i login. Poza tym konieczne jest wylogowanie się z każdego urządzenia i sprawdzenie, czy konto nie zostało podpięte do podejrzanych aplikacji. Wiadomości wysyłane przez oszustów powinny zostać zgłoszone na stronie indydent.cert.pl.

Podziel się tą ważną informacją ze swoimi bliskimi!

Źródło: Gazeta.pl; CERT Polska