in

Dzięki tej metodzie pożegnasz haluksy na dobre. Potrzebujesz tylko gumki do włosów!

Stopy po całym dniu cierpią. Jeśli nie dane im było przebywać w wygodnych i dobrze dopasowanych butach, cierpią w dwójnasób. Jedną z przykrych konsekwencji niewłaściwego obuwia są haluksy.

Ciasne czubki, wysokie obcasy powodują nacisk na boczną kość dużego palca, gdzie tworzy się bolesne zgrubienie.

Zgrubienie może tylko mieć nieładny wygląd, ale niekiedy może powodować przykry i uciążliwy ból, utrudniający chodzenie.

Uważa się, że jedynym sposobem na pozbycie się haluksów jest operacja. Jednak interwencja chirurgiczna powinna być zastrzeżona do skrajnie trudnych przypadków. Większość przypadków może wyleczyć w domu.

Jak to zrobić?

Należy przede wszystkim utrzymać właściwą elastyczność stopy. W tym celu trzeba wykonywać proste ćwiczenia.

Usiądź i zdejmij obuwie, postaw stopy na podłodze. Unieś pięty i trzymaj 10 sekund. Powtórz 10 razu. Teraz podnieś palce i trzymaj 10 sekund. Powtórz 10 razy. Możesz to robić w pracy, podczas czytania czy oglądania tv.

Następnie załóż gumkę na duże palce i rozciągaj stopy. Ten sposób zmobilizuje palce do właściwego ustawienia i utracą skłonność do powstawania haluksów.

Na co dzień noś wygodne buty. Każdy ma parę takich, które są piękne, ale niewygodne. Sporadycznie założone nie zdeformują stopy, ale nie wolno takich butów nosić często czy codziennie! Piękne i niekoniecznie wygodne buty zostaw sobie na wyjątkowe okazje. Twoje codzienne obuwie powinno mieć szeroką i miękką podeszwę i nie uciskać żadnej części stopy.

Dodatkową uciążliwość stanowi podrażnianie skóry haluksów. Jest narażona na ucisk, otarcia i pęcherze. Dobrze jest zabezpieczyć ją przed ocieraniem o wnętrze buta.

Po długim dniu na nogach dobrze jest użyć separatora do pedicure, by rozstawić i ponaciągać palce spięte i ściśnięte w butach przez wiele godzin.
 

 
Rozluźniający masaż stóp bardzo pomaga zmniejszyć napięcia mięśni, które utrzymują nieprawidłowe ułożenie stopy i palców. Nie uciskaj. Masuje delikatnie, wkładając palce pomiędzy palce stóp.
 

W przypadku, gdy dochodzi do obrzęku okładaj stopy lodem. Taki kompres przyniesie szybką ulgę w bólu.
 

 
Jeśli doszło do poważnych deformacji, a stan stopy sprawia ból i utrudnia poruszanie, zgłoś się do lekarza. Może zalecić specjalną fizykoterapię lub w skrajnych przypadkach zabieg chirurgiczny.
 

Źródło Fotografii: Littlethings.com