in

MEN podjęło ostateczną decyzję w sprawie szkół. Jest się z czego cieszyć?

Zapadła ostateczna decyzja w sprawie powrotu do szkół od września. Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło ją wyjaśnić po głośnych protestach rodziców, którzy nie godzą się na nauczanie zdalne w nowym roku szkolnym. Co zatem postanowiono?

26 czerwca nastąpi zakończenie roku szkolnego 2019/2020 – z jednej strony jest to powód do radości, z drugiej strony nie może obyć się bez zmartwień o to, co stanie się już od września.

Pandemia koronawirusa zmusiła wszystkich do pozostania w domach i do zamknięcia szkół. Po trzech miesiącach zdalnego nauczania, zarówno dzieci, jak i rodzice czy nauczyciele, mają dość. Każdy liczy na to, że wszystko wróci do normalności.

Wiadomość, na którą wszyscy czekali

Kilka dni temu w Internecie pojawiła się informacja na temat tego, że od przyszłego roku szkolnego będzie kontynuowane nauczanie zdalne. Rodzice byli wściekli, co poskutkowało utworzeniem petycji „Nie dla zdalnej szkoły od września”. Została ona podpisana przez ponad 50 tysięcy osób.

Na piątek zaplanowano zaś protest pod siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej. Rodzice zarzucają rządowi, że nie skupia się na tym, żeby zapewnić bezpieczny powrót do szkół, tylko inwestuje w nauczanie zdalne.

Widząc zaistniałe zamieszanie, rzeczniczka resortu edukacji, Anna Ostrowska, zaapelowała o to, aby się uspokoić.

Jej zdaniem informacje, które zostały podane w sieci, nie należą do prawdziwych i ministerstwo zrobi, co tylko w jego mocy, aby uczniowie wrócili we wrześniu do szkół. Owszem, prace nad stroną epodreczniki.pl trwają, jednak ma to służyć jedynie urozmaiceniu nauczania. Nauczanie zdalne nie jest w stanie zastąpić tego, które znaliśmy, zanim nie zaczęła się pandemia.

,,W przestrzeni medialnej pojawia się wiele nieprawdziwych informacji na temat zdalnej nauki. Zrobimy wszystko, aby dzieci wróciły do szkół od września w normalnym trybie. Przygotowujemy się do normalnej, stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych” – informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Platforma, którą znamy z nauczania zdalnego będzie uwzględniona w projekcie „Lekcja:Enter” i do końca 2023 roku będzie ona obecna w wielu szkołach. W tym celu zostanie przeszkolonych 75 tysięcy nauczycieli, którzy dzięki nowym rozwiązaniom będą mogli zapewnić ciekawsze lekcje uczniom.