in

Afganistan: Matki przerzucają dzieci przez drut kolczasty. „To potworne, co się dzieje”

W ostatnich dniach w Afganistanie dzieją się rzeczy, od których włos jeży się na głowie. Najpierw cały świat żył nagraniem z lotniska w Kabulu, a teraz pojawiły się relacje, na których możemy zobaczyć, jak zrozpaczone matki przerzucają swoje dzieci przez ogrodzenia z drutów kolczastych. Chcą ocalić je od śmierci, która może nadejść lada moment.

Odkąd władzę w kraju przejęli talibowie, państwo jest pogrążone w chaosie i dochodzi tam do scen, obok których nikt nie przejdzie obojętnie.

Każdy chce uciec na Zachód

Mieszkańcy robią wszystko, co w ich mocy, aby tylko uciec i tym samym przeżyć. Wielu zginęło już podczas samej próby ucieczki, co mogliśmy zobaczyć na nagraniu z lotniska. Ludzie uczepieni podwozia wypadali podczas lotu. Jak się okazuje, to dopiero początek walki Afgańczyków.

Ci, którzy nie załapali się na listę do ewakuacji, próbują za wszelką cenę odmienić swój los. Chwytają się każdych, nawet najbardziej irracjonalnych sposobów. Matki zaczęły przerzucać dzieci przez ogrodzenia z drutów kolczastych, licząc na to, że żołnierze amerykańscy i brytyjscy wezmą je pod swoje skrzydła.

Pewien brytyjski żołnierz, który stacjonuje w Afganistanie powiedział dla gazety The Independent:

„Matki są zdesperowane, są bite przez talibów. Krzyczą „ocalcie moje dziecko” i przerzucają do nas maluchy. Niektóre z dzieci spadły na druty kolczaste. To potworne, co się dzieje. Pod koniec nocy nie było żadnego żołnierza, żadnego mężczyzny, który by nie płakał.”

Dzieci bez opiekunów nigdzie nie wyjadą

W Internecie aż roi się od zdjęć i nagrań z Afganistanu. Przerażające sceny, które mają miejsce w kraju, nie mieszczą się w głowie. Nie brakuje zapłakanych kobiet, które martwią się o życie swoich maluchów. Amerykanie nie mogą jednak odebrać ich od kobiet i zapewnić im opieki, ponieważ jest to łamaniem międzynarodowych praw.

Ben Wallace, brytyjski minister obrony tłumaczy:

„Żadne dziecko bez opiekuna nie zostanie wsadzone do samolotu i nie wyjedzie z kraju.”

Jak wynika z oficjalnych doniesień, z Afganistanu udało się ewakuować już ok. 8 tys. osób. Nieznane są jednak dokładne grupy wiekowe. Nie wiadomo także, czy uciekło więcej kobiet i dzieci, czy może młodych mężczyzn.

Źródła: www.fakt.pl, wydarzenia.interia.pl, www.polsatnews.pl