in

Morawiecki niespodziewanie zwołał pilną konferencję. Będzie kolejny lockdown?

Mateusz Morawiecki postanowił niespodziewanie zwołać konferencję prasową, podczas której zabrał głos w sprawie niepokojącej sytuacji epidemiologicznej w naszym kraju. Ministerstwo Zdrowia każdego dnia przedstawia wieści na temat kolejnych rekordów zakażeń. Premier nie zamierzał dłużej milczeć.

Od kilku tygodni sytuacja w naszym kraju dotycząca koronawirusa mocno niepokoi i zmusza do podjęcia odpowiednich kroków. Wielu Polaków zastanawia się, czy lada moment nie będziemy mieli do czynienia z kolejnym lockdownem. Mateusz Morawiecki wyznał całą prawdę.

Będzie kolejny lockdown?

Mateusz Morawiecki zwołał w poniedziałek konferencję prasową i wypowiedział się na niej w sprawie, która z pewnością interesuje każdego z nas. Oprócz kwestii finansów, padł temat coraz gorszej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa.

„Zza horyzontu wyłania się już powoli rok 2021 i dzisiaj, podczas posiedzenia Rady Ministrów, dyskutowaliśmy o ustawie budżetowej na ten rok. Wiemy z jakimi perturbacjami mieliśmy do czynienia i jakie były niespodzianki związane z COVID-19 w 2020 roku” – zaczął premier.

Polityk zaznaczył, że największym wyzwaniem budżetowym w ostatnim czasie były tarcze antykryzysowe, które miały pomóc tym, którzy borykali się z problemami finansowymi z powodu COVID-19. Nowe rozwiązania wpłyną zarówno na tegoroczny, jak i na przyszłoroczny deficyt budżetowy.

„Taka sytuacja jest na całym świecie. Poprzez zwiększenie długu wszystkie państwa ratują swoje rynki, przedsiębiorstwa i miejsca pracy. To podstawowe zadania” – tłumaczy Morawiecki.

Dochody budżetu państwa w roku 2021 mają wynieść wynieść 404,4 mld zł, a wydatki – 486,7 mld zł. Deficyt budżetowy nie będzie miał wpływu na codzienność w czasach koronawirusa. Premier zapewnia, że sektor medyczny jest dobrze przygotowany na zwiększoną ilość pacjentów w okresie jesiennym. Polacy nie muszą obawiać się kolejnego lockdownu. Według Morawieckiego nie jest on już potrzebny.

„Zdrowie publiczne będzie mogło być tym lepiej zagwarantowane im lepiej będziemy potrafili zadbać o przejście w miarę suchą nogą przez kryzys gospodarczy. Kryzys gospodarczy, w który wpadł cały świat” – kończy premier.

Źródło: Fakt