in

Mata do akupresury – jak stosować?

Akupresura staje się coraz popularniejsza. Zarówno w Polsce, jak i w wielu innych państwach. Sporo osób decyduje się na skorzystanie z profesjonalnych mat, dzięki czemu sami, o dowolnej pasującej im porze, mogą skorzystać z przyjemnego, kojącego masażu. Jakie zasady obowiązują przy używaniu mat do akupresury?

Czym jest mata do akupresury?

Co do zasady jest to proste urządzenie o właściwościach masujących. Kolce widoczne na macie są rozmieszczone w taki sposób, by jak najlepiej pokrywały się z punktami, przez które – zgodnie z założeniami tej metody – przebiega w naszym ciele energia.

Dlaczego ma to tak duże znaczenie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba rozpocząć od tego, że akupresura to starożytna metoda stosowana od tysięcy lat w niektórych państwach Azji, zwłaszcza zaś w Chinach. Dawniej ludzie wierzyli, że nasze ciało jest skonstruowane w taki sposób, że składa się z pewnych kluczowych stref, przez które transportowana jest życiowa energia.

Jeśli te strefy zostały zaburzone lub stały się „niedrożne”, to manifestowało się to wieloma chorobami. W dawnych czasach próbowano leczyć je zwłaszcza akupresurą i akupunkturą. Nawet dziś, w czasach, kiedy tradycyjna medycyna zachodnia zapewnia nam dostęp do wielu przebadanych i zweryfikowanych metod leczenia, te dwie dyscypliny cieszą się w Chinach ogromnym zaufaniem społeczeństwa.

Maty do akupresury to skuteczne narzędzia, które są w stanie zastąpić masażystę, który specjalizuje się w akupresurze. Nie musimy układać swojego całego planu dnia w taki sposób, by zdążyć na zabieg. Nie ryzykujemy też nadmiernego kontaktu z drugą osobą, co zwłaszcza teraz – w erze pandemii – nie jest zalecane.

Po czym poznać maty najwyższej jakości?

Na rynku można znaleźć wiele tanich urządzeń typu no name, czyli takich, o których – na dobrą sprawę – użytkownik nie wie nic. Nie zna kraju pochodzenia, a także nie wie, czy surowce, z jakich wykonano matę, są przebadane i bezpieczne dla ludzi. Co zaś najważniejsze, nie wiemy, czy rozmieszczenie elementów masujących jest właściwe. Czy taki produkt nie wyrządzi nam więcej szkody niż pożytku.

Właśnie dlatego warto szukać mat z odpowiednimi atestami. Urządzenia, które mają Świadectwo Jakości Zdrowotnej oraz są zarejestrowane w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych ma w swojej ofercie na przykład firma All4Fit.

Wybierając idealną matę do akupresury, upewnijmy się też, że kolce są wykonane z materiału typu ABS oraz że w składzie takiej maty znajduje się bawełna. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku poduszek masujących. Dlaczego?

W przeciwieństwie do maty, którą rozkładamy tylko na kilka-kilkanaście minut w ciągu dnia, wiele osób decyduje się używać takiej poduszki do akupresury przez dłuższy czas. Zbiera się więc na niej naskórek, a także roztocza i drobnoustroje. Zdejmowana poszewka daje nam możliwość dodania jej do prania, dzięki czemu produkt będzie higieniczny i nie straci swoich dobroczynnych właściwości, które wiele osób tak sobie ceni.

Kiedy warto zachować szczególną czujność?

Na pewno warto rozpocząć od tego, że nie są to produkty, które mogą być uznane za lekarstwa w rozumieniu naszego modelu medycyny. Jeśli na jakieś schorzenie lekarz zaleci nam określone tabletki, to mata ani technika akupresury nie może ich zastąpić. Jeśli lekarz wyrazi zgodę, może jedynie być formą uzupełnienia terapii.

Zawsze warto zachować czujność i analizować, czy używanie maty nam nie szkodzi. Jeśli tak podejrzewamy, należy zaprzestać ich stosowania i skontaktować się z lekarzem. Z tego rozwiązania nie mogą korzystać też chorzy na zaburzenia krzepliwości krwi, a także osoby używające leków przeciwzakrzepowych.

Mata do akupresury nie może być używana jeśli mamy wrażliwą skórę lub na jej powierzchni właśnie toczą się stany chorobowe. Nie mogą też korzystać z niej osoby borykające się z nowotworami, chorobami serca, a także kobiety w ciąży. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy mata będzie dla nas dobrym wyborem, bo na przykład chorujemy na jakąś chorobę przewlekłą, zawsze należy skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.