in

Zbadali maseczki jednorazowe. Na jaw wyszła przerażająca prawda, eksperci ostrzegają.

Badacze postanowili zająć się maseczkami jednorazowymi, jednak takich wyników badań z pewnością nikt się nie spodziewał. Po analizach mikrobiologicznych wyszła na jaw przerażająca prawda. Eksperci apelują o to, aby zastanowić się dwa razy, zanim ponownie je założymy.

Maseczki od dłuższego czasu są nieodłącznym elementem codziennego życia ludzi na całym świecie. Z powodu pandemii koronawirusa korzystamy z nich, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19. Bardzo duża część ludzi sięga po maseczki jednorazowe i to właśnie nad nimi postanowili się pochylić badacze.

Wyniki badań opublikowano w zagranicznej prasie i w momencie zrobiło się o nich głośno. O tym powinien wiedzieć każdy!

Co z maseczkami jednorazowymi?

Niemiecki magazyn konsumencki K-Tipp postanowił przebadać jednorazowe maseczki ochronne. Przeanalizowano, co osiada na nich w czasie podróży publicznym transportem. Do badań wzięto dwadzieścia maseczek osób, które na co dzień podróżują komunikacją miejską do pracy. Takich wyników nikt się nie spodziewał.

Okazało się, że maseczki były pełne pleśni i bakterii. Eksperci tłumaczą, że pojawiają się one w wyniku wilgotnego powietrza, które powstaje podczas wydechu i jednocześnie stwarza idealne warunki dla grzybów i drobnoustrojów.

Na 11 z badanych maseczek jednorazowych było ponad 100 tysięcy kolonii bakterii. Na 14 z nich odnaleziono gronkowce, które powodują rozwój sepsy. Maseczka z bakteriami i pleśnią prowadzi do podrażnień dróg oddechowych i oczu. Dlatego tak ważne jest, aby ją wymieniać, zanim stanie się wilgotna od oddechu, nie całkowicie z niej rezygnować.

Maseczki jednorazowe sprawdzają się przez krótki czas i są dla nas bezpieczne, jednak eksperci udowodnili, że mnóstwo osób zakłada maseczkę jednorazową wielokrotnie. Niektórzy noszą ją nawet przez parę dni czy tygodni. Jak się okazuje, nie chcą produkować zbędnych odpadów… ale czy na pewno?

Dajcie znać w komentarzu, co o tym sądzicie!

Źródło: Polsat News