in

Surowe mandaty za korzystanie z telefonu na ulicy? Nowe przepisy lada moment wejdą w życie.

Z pewnością każdemu z nas nieraz zdarzyło się korzystać z telefonu na ulicy. Często spotykane jest także korzystanie z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię, a to niestety jest bardzo niebezpieczne. Wszystko wskazuje na to, że lada moment będziemy za to karani. O czym mowa?

Mandaty za korzystanie z telefonu

Już niedługo w życie wejdą nowe przepisy, które poruszają kwestię korzystania z telefonu w czasie przechodzenia przez ulicę. Nawet za to, że będziemy trzymać wtedy telefon w dłoni, czeka nas wysoka kara.

W listopadzie 2020 roku został przyjęty projekt Rady Ministrów dotyczący zmian w zakresie ruchu drogowego. Jedna z nich dotyczy używania telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię i surowymi karami z tym związanymi.

Każdy, kto przechodzi przez ulicę, patrząc w ekran, naraża się na niebezpieczeństwo. Tracimy czujność, co może zakończyć się tragedią.

O ile trzymanie telefonu w dłoniach podczas przechodzenia przez jezdnię na pasach z sygnalizacją świetlną jest w miarę bezpieczne, o tyle robienie tego podczas przechodzenia przez ulicę bez sygnalizacji świetlnej jest bardzo ryzykowne.

Do tej pory nie dało się ukarać danej osoby za to, że nie jest ostrożna, ale niebawem się to zmieni. Będziemy mogli dostać mandat nawet za trzymanie w dłoni telefonu w czasie przechodzenia przez jezdnię. Oprócz telefonu brane pod uwagę będą także słuchawki w uszach.

Jak podaje „Super Express”, data wejścia zmian w życie jest jeszcze nieokreślona, ale z pewnością o kolejnych szczegółach będziemy na bieżąco informowani.

O jakiej karze mowa? Będzie to mandat w wysokości 100 złotych. Być może skłoni to wiele osób do tego, by zachowywały się bardziej odpowiedzialnie.

Źródło: o2, Super Express