fot.freepik
in ,

Kierowcy nagminnie popełniają ten błąd zimą. Możesz dostać nawet 3000 zł mandatu

Z pewnością nikt nie lubi zeskrobywania z szyby zalegającej warstwy lodu, szczególnie rano przed pracą. Z tego powodu kierowcy często robią to niedokładnie, jednak należy pamiętać o tym, że taka niedokładność może nas słono kosztować. Policja postanowiła zaalarmować do kierowców i przypomnieć, że za nieprecyzyjne oczyszczenie szyb grozi kara nawet do 3 tysięcy złotych!

Mandaty podczas zimy

Mandat za nieodśnieżoną szybę w aucie

Jeśli w pośpiechu niedokładnie oczyścimy szyby w pojeździe, ograniczamy sobie widoczność na drodze, co może zakończyć się prawdziwym dramatem.

„Pamiętajmy o właściwym utrzymaniu i przygotowaniu samochodu do jazdy! Mróz zostawia na szybach naszych samochodów warstwę szronu i lodu. Poranny pośpiech powoduje, że nie zawsze dokładnie odladzamy i czyścimy szyby w naszych pojazdach, co może później skutkować dramatycznymi zdarzeniami na drodze” – przypomina zakopiańska policja.

Jak wynika z ustawy prawo o ruchu drogowym, każdy pojazd musi być tak przygotowany do jazdy, aby nie stwarzał zagrożenia i nie naruszał porządku ruchu na drodze.

Jeśli niedokładnie oczyścimy szyby, musimy liczyć się z karą wynoszącą aż do 3 tysiące złotych.

„Cieszmy się urokami zimy, ale nie zapominajmy o bezpieczeństwie swoim i innych” – dodają policjanci.

Mandat za brudne tablice rejestracyjne i światła

Jeśli tablice rejestracyjne lub światła są zakryte śniegiem lub brudem, grozi to karą mandatową. Mandat za nieodśnieżenie świateł i urządzeń sygnalizacyjnych może wynieść do 300 zł, a za nieodśnieżone tablice rejestracyjne kara może sięgnąć 500 zł​

Punkty karne

Nieprawidłowe przygotowanie samochodu do jazdy może skutkować także otrzymaniem punktów karnych. Za źle przygotowane szyby do jazdy można otrzymać do 12 punktów, za nieodśnieżone światła – do 8 punktów, a za nieczytelne tablice rejestracyjne również do 8 punktów​​.

Mandat za nieodśnieżenie chodnika przed posesją

Pamiętać trzeba także chociażby o odśnieżaniu chodnika przed posesją. Każdy, kto tego nie zrobi, może zostać ukarany mandatem wynoszącym od 500 do nawet 1,5 tys. złotych. Jeśli w wyniku nieodśnieżonego chodnika ktoś ucierpi, właściciel posesji być może będzie musiał wypłacić odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!