fot. freepik.com
in

Ten przedmiot to magnes na kleszcze. Nigdy nie zabieraj go ze sobą do lasu

Nie od dziś wiadomo, że kleszcze pomimo swoich niewielkich rozmiarów mogą wyrządzić ogromne szkody w organizmie człowieka. Od kilku lat jest ich coraz więcej. Wybierając się na spacer do lasu, powinniśmy być czujni i nie narażać się na spotkanie z nieproszonym gościem na ciele.

Magnes na kleszcze

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, co przyciąga kleszcze. Większość z nas nie wyobraża sobie wyjścia z domu nawet na chwilę bez tego jednego przedmiotu, ale to właśnie on działa na nie jak magnes.

O czym mowa? Oczywiście o telefonie! Zanim wybierzemy się do lasu, powinniśmy przemyśleć, czy rzeczywiście będzie nam potrzebny – jeśli nie, najlepiej będzie pozostawić go w domu.

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Uniwersytetu Szafarika, Uniwersytetu Technicznego i Uniwersytetu Weterynaryjnego z Koszyc przeprowadzili badania, które doprowadziły ich do szokujących wniosków.

Podczas badań sprawdzano, jak kleszcze reagują na pole magnetyczne i fale radiowe. Okazało się, że są one czułe na fale o częstotliwości 900 MHz. Co to oznacza w praktyce? Takie fale są wytwarzane przez telefony komórkowe, które każdy z nas posiada.

Póki co nie sprawdzono jeszcze, jak kleszcze reagują na inne częstotliwości. Jedno jest pewne – ich zmysł magnetyczny jest naprawdę silny. Ciekawostką jest również, że fale radiowe przyciągają głównie te pasożyty, które są zainfekowane bakteriami typu Borrelia i Rickettsia. Te bakterie odpowiadają za przenoszenie chorób takich jak np. borelioza.

Kleszczom niestraszne zmiany

fot. freepik.com

Kleszcze nie mają problemu z dostosowaniem się do zmiennych warunków.

,,Warto zauważyć, że kleszcze ko-ewoluują ze swoimi patogenami od tysięcy lat. Wiele patogenów kleszczy potrafi swoimi gospodarzami odpowiednio manipulować, zmieniając ich metabolizm, płodność, a nawet wpływać na preferencje środowiskowe. Najwidoczniej niektóre z nich wpływają na odpowiedź kleszczy na bodźce elektromagnetyczne – sprawiając, że kierują się do nich jeszcze chętniej, niż zazwyczaj” – twierdzą badacze.

Zostaw telefon w domu, kiedy wychodzisz do lasu, aby nie przyciągać kleszczy.

Przekaż dalej tę ważną radę!

Źródło: PAP, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu