in

Kto lżej przechodzi zakażenie koronawirusem? Zaskakujące odkrycie naukowców.

Naukowcy przeprowadzili badania, których wyniki zaskoczyły ludzi z całego świata. Jak się okazuje, pewna grupa osób może przejść zakażenie COVID-19 o wiele lżej niż pozostali i jest bardziej odporna na wirusa.

Alergicy a koronawirus

Dr Piotr Dąbrowiecki w rozmowie z PAP przyznał, że pewna grupa osób może liczyć na większą odporność na wirusa i lżejszy przebieg choroby. Mowa o alergikach przyjmujących leki, a mianowicie sterydy wziewne.

„Ostatnie badania dowodzą, że alergicy przyjmujący leki – sterydy wziewne czy sterydy działające miejscowo, w obrębie nosa – rzadziej zakażają się koronawirusem, a nawet jeśli, to choroba ma lżejszy przebieg. Sterydy wziewne zmniejszają ilość objawów COVID-19 u pacjentów i skracają czas choroby” – przyznał alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

W przypadku alergików ekspresja receptorów angiotensyny II, przez które koronawirus dostaje się do organizmu, nie jest tak nasilona, jak w przypadku pozostałych osób. Nie ma wątpliwości co do tego, że w tej kwestii można ich nazwać „szczęśliwcami”.

„Patrząc na statystyki można zauważyć, że odsetek osób z alergicznym nieżytem nosa czy astmą alergiczną jest zdecydowanie mniejszy wśród zakażonych, niż wśród całej populacji” – zwracał uwagę lekarz.

Ekspert wyjaśnił również, że maseczki ochronne noszone przez alergików pomagają im w sposób szczególny, ponieważ dochodzi do filtracji powietrza, co z kolei wiąże się z mniejszą ilością pyłków w organizmie.

Podziel się tym niesamowitym odkryciem z innymi!

Źródło: o2, PAP