in

Z ostatniej chwili: Łukasz Szumowski odchodzi. Minister zdrowia wytłumaczył swoją nagłą decyzję.

Minister Zdrowia podczas wtorkowej konferencji przekazał wiadomość, która zszokuje każdego. Szef resortu zdrowia rezygnuje ze swojego stanowiska.

Łukasz Szumowski zastąpił Konstantego Radziwiłła w styczniu 2018 roku i wydawałoby się, że do tej pory nie miał zamiaru odchodzić. Nagłą decyzją o poddaniu się do dymisji tłumaczy:

„Nigdzie nie znikam, nie odchodzę, pozostaje posłem, pozostaję w przestrzeni publicznej. Wracam do zawodu, jestem kardiologiem, elektrofizjologiem, chciałbym leczyć pacjentów” – przekazał dzisiaj minister zdrowia.

Podobno rozmowy o jego odejściu trwają już od paru miesięcy.

„Umowa dżentelmeńska między mną a premierem i prezesem (PiS Jarosławem Kaczyńskim – red.) była taka, że miałem dokończyć parę spraw ważnych dla Polski i choćby zakończyć i wdrożyć system informatyzacji ochrony zdrowia” – tłumaczy szef resortu zdrowia.

W czasie konferencji Łukasz Szumowski podkreślał, że jego czas na tym stanowisku dobiegł końca. Jest zadowolony z tego, że sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju nie była i nie jest tak zła jak w krajach zachodnich. Według niego zarówno gospodarka, jak i służba zdrowia poradzi sobie z tym, z czym mamy do czynienia teraz.

„Mamy przyrosty, ale mamy też gospodarkę, która funkcjonuje. Dzięki niej będziemy mieli pieniądze na leczenie innych chorób”

Łukasz Szumowski jest kardiologiem i profesorem nauk medycznych. Zamierza wrócić do pacjentów. Od początku pandemii koronawirusa trzymał rękę na pulsie, aby nie doszło do pogorszenia sytuacji. Liczne obostrzenia i decyzje nie zawsze były dobre. W maju opozycja złożyła wniosek o wotum nieufności wobec ministra za głośną „aferę maseczkową”. Zarzucono mu także, że zbyt późno zareagował na pandemię. 5 czerwca wniosek został odrzucony.

Pod koniec lipca, gdy zaczęły pojawiać się ogromne wzrosty zakażeń, pojawiły się też doniesienia o dymisji ministra, jednak wtedy sam zapewniał, że nie planuje rezygnacji ze stanowiska. Dziś ogłosił, że to już koniec.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródło: Polsat News