fot. pixabay.com
in

Tajemnicze litery YKK na suwakach – Sprawdź co oznaczają

Zdarza się, że jeden pozornie nieistotny wynalazek może ułatwić życie całej ludzkości. Jako przykład można podać najbardziej zwyczajny zamek błyskawiczny montowany na ubraniach.

Trudno sobie wyobrazić, ile czasu zajęłoby nam nałożenie naszej ulubionej pary dżinsów, jeśli nie byłoby tego praktycznego zapięcia. Warto zauważyć, że na niemal wszystkich suwakach widnieje napis „YKK”. Zobaczmy, co kryją te tajemnicze litery.

Litery YKK na suwaku

Jeśli przyjrzysz się bliżej swojemu portfelowi, dżinsom lub butom, zauważysz te same wielkie litery. Co ciekawe, te symbole znajdują się na zamkach niedrogiej odzieży, jak i tej markowej. Jakie jest więc znaczenie tych tajemniczych liter?

Okazuje się, że „YKK” to zwykły skrót. Nazwa „Yoshida Kogyo Kabushikikaisha” jest ukryta pod łacińskimi literami. W języku angielskim brzmi to tak: „Yoshida Company Limited”. Pytanie brzmi: w jaki sposób Yoshida bierze udział w produkcji suwaków?

Jeśli myślałeś, że to Japończycy byli „pionierami” zamka błyskawicznego, to się mylisz. Amerykańska firma Whitcomb L. Judson wyprzedziła świat i wynalazła zapięcie z zębami w 1890 roku. Po pewnym czasie zawiły Tadao Yoshida zauważył, że zapięcia sprzedawane na rynku zbyt często się psują.

Do tego tematu podszedł dość poważnie. Do tego stopnia, że ​​postanowił otworzyć fabrykę, w której „zamki błyskawiczne” są wykonane w zupełnie inny sposób. Podczas procesu produkcji Tadao postanowił użyć specjalnego stopu mosiądzu, a nawet całkiem zmienił kształt suwaków.

Wkrótce wszyscy zaczęli mówić o nowych zapięciach, które są łatwe w użyciu. W 1930 roku firma Yoshida była już bardzo popularna i współpracowała z dużymi firmami, które zajmowały się produkcją odzieży i akcesoriów.

Symbole YKK zdobią liczne produkty. Obecnie większość produkcji zamków błyskawicznych na całym świecie należy do firmy „Yoshida Company Limited”. Właśnie dlatego te tajemnicze trzy litery tak często znajdują się na różnych produktach.