Zdrowie

Liście orzecha to leczniczy cud natury – Możesz wyleczyć nimi aż 15 poważnych schorzeń

Zapewne większość ludzi zna dobroczynne właściwości orzechów włoskich, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że liście z orzecha są równie ważne. W liściach znajdują się witaminy, glukozydy, flawonoidy, karotenoidy i zapachowe olejki eteryczne. Aby poprawić swoje zdrowie możemy wykorzystać do tego nie tylko liście, ale też skórkę niedojrzałych orzechów, a także młode owoce, które nie posiadają jeszcze twardej skorupki.

Stosując liście orzecha włoskiego możemy wzmocnić pracę serca, wspomóc prawidłową pracę naczyń krwionośnych, poprawić metabolizm oraz obniżyć poziom cukru we krwi. Dodatkowo liście mają działanie antybakteryjne i antyseptyczne. Stosowane na rany mogą przyspieszyć ich gojenie, a także wspomagają leczenie zapaleń i grzybicy skóry.

Jak zbierać i suszyć liście orzecha

Liście należy zbierać w okresie końcówki maja i początku czerwca. To czas, kiedy liście są już całkowicie rozwinięte. Musimy zwrócić uwagę, aby liście nie były chore – nie mogą posiadać żadnych przebarwień, ani innych nienaturalnych dla roślin objawów. Zbierając liście, musimy oddzielić je od łodygi. Młode orzechy także zbieramy w czerwcu, przy niektórych drzewach także w lipcu.

Zbiory suszymy w ciemnym i przewiewnym miejscu. Dobrze wysuszone liście nie powinny stracić swojego zielonego koloru. Te, które zbrązowieją, należy od razu wyrzucić. Wysuszone, zielone liście wkładamy do słoika lub innego, szczelnie zamykanego pojemnika.

Jak przygotować zdrowotny napar z liści orzecha?

Do szklanki wrzucamy łyżkę rozdrobnionych liści orzecha. Zalewamy je 250 ml wrzątku i zaparzamy przez godzinę. Przecedzony napój pijemy 3 razy dziennie po 1/3 szklanki, najlepiej przed każdym posiłkiem.
Taki ziołowy napar jest polecany szczególnie przy biegunce, stanach zapalnych i krwawieniu z przewodu pokarmowego.

Jeśli nasza skóra ma problemy z trądzikiem, bądź liszajem czy zapaleniami, napar możemy stosować jako okłady na skórę. W tym celu moczymy gazę i przykładamy do chorego miejsca.
Parujący napar możemy wykorzystać też do nasiadówek, które wspomogą leczenie żylaków odbytu oraz stanów zapalnych kobiecych miejsc intymnych.

Jak przygotować odwar z liści orzecha?

Aby przygotować odwar, należy do garnka wsypać łyżkę wysuszonych liści i zalać je 0,5 l letniej wody. Całość podgrzewamy przez 10 minut, nie dopuszczając do wrzenia. Zdejmujemy z ognia i czekamy kolejne 5 minut. Odwar możemy stosować do płukania jamy ustnej i dziąseł. Dodatkowo w celu wspomagania leczenia grzybicy oraz nadmiernej potliwości stóp można stosować okłady z odwaru oraz moczenie stóp.
Na poprawę stanu skóry możemy użyć 80 g rozdrobnionych liści z dodatkiem suszonej skórki owoców. Dodajemy 300 g dowolnego oleju roślinnego i odstawiamy w ciemne miejsce na 20 dni.
Odwar z łyżki suchych liści i 0,5 l wody wspomoże przy zapaleniu węzłów chłonnych, zapaleniu pęcherza i zapaleniu sutka. Wystarczy pić po 2 łyżki napoju, 3 razy dziennie, na pół godziny przed posiłkiem.

Z liści orzecha możemy przygotować też nalewkę, która pomoże wyleczyć zapalenie gruczołu krokowego. 1 łyżkę liści zalewamy 200 g wódki. Odstawiamy nalewkę na 2 tygodnie w ciemnym miejscu, od czasu do czasu wstrząsając. Przygotowany napój pijemy 2 razy dziennie, 20 minut przed jedzeniem w ilości 30 kropel.

Nalewka z młodych orzechów

Wybieramy 10 młodych, zielonych orzechów. Sprawdzamy widelcem czy są na tyle miękkie, że przez problemu możemy je przebić. Zakładamy rękawiczki, aby uniknąć zabarwienia skóry. Myjemy je pod bieżącą wodą i drobno kroimy. Wkładamy posiekane orzechy do słoja, dodajemy 7 łyżeczek cukru i 200 ml 70% alkoholu zrobionego ze spirytusu. Całość odstawiamy na miesiąc. Musimy pamiętać o codziennym potrząsaniu słoja.
Gdy upłynie miesiąc, przecedzamy nalewkę przez gazę lub tetrę i przelewamy do butelek z ciemnego szkła. Nalewka sprawdzi się przy biegunce i bólu brzucha (żołądka, wątroby i jelit). Dodatkowo wspomaga oczyszczanie organizmu. Nalewkę pijemy 2-3 razy dziennie, po 40 kropel – można dodać krople na łyżeczkę cukru lub wymieszać z wodą.

Kąpiel z liści orzecha

Przy problemach skórnych, takich jak wysypki ropne, wypryski czy pęcherze polecamy kąpiele z dodatkiem liści orzecha. Od 0,5 do 1 kg zmielonych liści dolewamy około 1,2 l wody. Całość gotujemy na wolnym ogniu przez 30 min. Napar dodajemy do tej samej ilości czystej wody w temperaturze 37-40°C i moczymy stany zapalne.

Inne właściwości orzecha włoskiego

Naukowcy odkryli, że wodny wyciąg z liści orzecha włoskiego wspomaga także leczenie gruźlicy i jej pochodnych. Dodatkowo znane są lecznicze właściwości wspomagające przy dnie moczanowej, anemii, przewlekłym zmęczeniu, bolesnych miesiączkach, chorobach wenerycznych, stanów zapalnych przewodu pokarmowego, krzywicy czy egzemie.
W aptece możemy kupić lek Yuglon. Zawiera olej z liści i orzechów oraz etanol. Stosowany na skórę działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, a także wspomaga leczenie ran.
Mało kto zna lecznicze właściwości liści orzecha. Podziel się tym artykułem ze znajomymi!

Źródła: czytelniamedyczna.pl, gazeta-mosina.pl, Miniaturka wpisu: youtube