in

Policja może wtargnąć do naszego domu w Wigilię. Co grozi za złamanie obostrzeń?

Nie ma wątpliwości co do tego, że Wigilia jest czasem, który każdy z nas chciałby spędzić z bliskimi. Niestety, pandemia koronawirusa potrafi skutecznie pokrzyżować nasze plany. W tym roku będzie obowiązywać limit gości przy stole. Wielu Polaków w związku z tym zastanawiało się, jakie kary będą grozić za złamanie obostrzeń? Czy policja będzie mogła wtargnąć do domu?

Sprawę postanowił skomentować rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka. Takiej odpowiedzi nikt się nie spodziewał.

Limit gości na Wigilii

Chcąc ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, polski rząd uznał, że warto wprowadzić limit gości przy świątecznym stole. Na Wigilii może być maksymalnie pięć osób spoza gospodarstwa domowego.

„W kwestii limitu gości wigilijnych liczymy na samodyscyplinę, ale pamiętajmy, że inspektorzy sanitarni i policjanci zobowiązani są reagować chociażby w związku ze zgłoszeniami od innych osób” – przekazuje w rozmowie z Polską Agencją Pasową rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Ciarka.

Rzecznik Komendy Głównej Policji jest zdania, że każdy powinien dostosować się do nakazu, ponieważ jest to ważne dla naszego bezpieczeństwa.

„Nie chcemy przecież mieć do siebie złości w związku z tym, że zaraziliśmy bliskie nam osoby, a zakończyło się to tragicznie” – zaznacza Mariusz Ciarka.

Funkcjonariusz zaznaczył, że policja nie będzie zajmować się kontrolowaniem Polaków. Będzie jednak reagować na każde zgłoszenie dotyczące możliwego złamania restrykcji. Jeśli pojawi się informacja, że w którymś z budynków przebywa więcej osób niż jest to dozwolone, funkcjonariusze zareagują.

„Takich zgłoszeń otrzymujemy dość dużo, co jest kolejnym przykładem tego, jak wielu naszych obywateli obawia się wirusa” – podkreśla rzecznik KGP.

„Liczymy na odpowiedzialność, samodyscyplinę i wzajemne zrozumienie ze strony osób, które będą spożywały wieczerzę wigilijną, to szczególny rok, rok wielu wyrzeczeń spowodowanych epidemią” – dodaje.

Za złamanie obostrzeń grożą kary – mowa o mandacie w wysokości do 500 zł lub zgłoszeniu sprawy do sanepidu, który w drodze decyzji administracyjnej może nałożyć karę nawet do 30 tys. zł.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródło: RMF 24