in

Pilnie wycofano lek przeciwbólowy z aptek. Lepiej sprawdź, czy nie masz go w swojej apteczce

Jeden z leków przeciwbólowych, który dotychczas mogliśmy znaleźć w aptekach w Polsce, został natychmiastowo wycofany przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Jak się okazuje, może on stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Stwierdzona została wada jakościowa.

Lek przeciwbólowy Tramal, a dokładniej jedna z jego postaci, została wycofana ze sprzedaży. Ze względu na wadę jakościową może on zagrażać naszemu zdrowiu. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wystosował pilne oświadczenie. Każdy, kto zakupił ten lek, powinien natychmiast dowiedzieć się, o czym mowa.

Lek przeciwbólowy pilnie wycofany z aptek

Na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego możemy znaleźć komunikat, w którym wyjaśniona została decyzja o usunięciu kropli Tramal z aptek w całej Polsce. Krople wycofano przez wadę jakościową. Część opakowań była rozklejona, co może mieć wpływ na działanie leku.

Mowa o leku Tramal (Tramadoli hydrochloridum) 100 mg/ml Wielkość opakowania – 1 butelka 10 ml o numerze serii – 01422PA. Termin ważności preparatu upływa 31.10.2023 roku, a podmiotem odpowiedzialnym jest STADA Arzneimittel AG z Niemiec.

Lek wycofany z aptek jest lekiem z grupy opioidów o silnym działaniu przeciwbólowym, który pacjenci dostają tylko za okazaniem recepty. Ma on postać tabletek, kapsułek, czopków doodbytniczych, płynu do wstrzykiwania, a także kropli. Tylko ostatnia z tych postaci zniknęła z aptek.

Tramal jest mniej uzależniający niż morfina, ale to silny lek, który wpływa na ośrodkowy układ nerwowy poprzez pobudzanie odpowiednich receptorów, a także oddziaływanie na komunikację międzykomórkową.

GIF apeluje do wszystkich Polaków o to, aby sprawdzili swoje domowe apteczki i w przypadku znalezienia leku z tej serii, pozbyli się go.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródło: pikio.pl, ABC Zdrowie