in

Popularny lek wycofany z aptek. Pod żadnym pozorem go nie przyjmuj

W obliczu potencjalnych zagrożeń zdrowotnych, Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) postanowił zawiesić dostępność pewnego leku o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i rozkurczowym. Uzasadnienie tej decyzji oparte jest na podejrzeniu, że lek może mieć pewne nieprawidłowości. Dowiedz się, który produkt został wycofany.

Benlek: Lek o Wielokierunkowym Działaniu

Produkt, którego dotyczy decyzja, to lek o nazwie Benlek, stosowany do zwalczania intensywnego bólu różnorodnego pochodzenia oraz w sytuacjach podwyższonej temperatury ciała. Benlek ma za zadanie nie tylko łagodzić ból, ale także działać przeciwzapalnie i rozkurczowo na mięśnie. Przedmiot odpowiedzialności za produkt ponosi firma SOLINEA sp. z o.o. sp. k. z Ciecierzyna.

Oto dokładniejsze dane:

Metamizolum natricum monohydricum + Thiamini hydrochloridum + Coffeinum, tabletki, 500 mg + 38,75 mg + 50 mg, opakowanie 20 tabletek,

GTIN 05909991492977
podmiot odpowiedzialny: SOLINEA sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w Ciecierzynie.

Podejrzenia i wyniki badań

Decyzja o wstrzymaniu obrotu lekiem Benlek została podjęta na podstawie „uzasadnionego podejrzenia, że produkt nie spełnia określonych dla niego standardów”. W ocenie GIF, niepokojące wyniki badań, przeprowadzonych przez OMCL na dostarczonych próbkach produktu, sugerują możliwość wystąpienia nieprawidłowości w jakości leku. Ta sytuacja jest powodem do głębokiego niepokoju, a ostateczna decyzja została oparta na potrzebie ochrony zdrowia pacjentów.

Ta sytuacja jest dowodem na to, jak istotne jest ciągłe monitorowanie i badanie produktów leczniczych dostępnych na rynku. Konieczność zapewnienia, że każdy produkt leczniczy jest bezpieczny, skuteczny i spełnia odpowiednie standardy jakości, jest kluczowa dla bezpieczeństwa pacjentów.