fot. freepik.com
in

Popularny lek przeciwbólowy pilnie wycofany. Możliwe odłamki szkła w produkcie

Seria popularnego leku przeciwbólowego z dodatkiem morfiny zostanie wycofana z aptek. Decyzja ta została podjęta przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego ze względu na możliwe odłamki szkła w produkcie.

Już jeden pracownik szpitala w Siemanowicach Śląskich ucierpiał w wyniku zranienia się ostrzem szklanej ampułki. W celu uniknięcia podobnych sytuacji i zagrożenia dla innych pacjentów i pracowników medycznych, GIF wydał oficjalne oświadczenie na swoim profilu na Twitterze, w którym poinformował o pilnym wycofaniu produktu z aptek.

„Działania wyjaśniające oraz czynności kontrolne przeprowadzone przez WIF potwierdziły brak możliwości sprawnego i bezpiecznego otwierania ampułek przedmiotowego produktu leczniczego, nieregularne otwieranie się ampułek, które może powodować zranienia personelu oraz kruszenie się szkła, które może dostać się do wnętrza ampułki, co w konsekwencji może stanowić zagrożenie dla pacjentów, jak również aplikującego ten produkt personelu medycznego” – czytamy oświadczenie GIF w Katowicach.

Medykament, który został wycofany z rynku, to MORFN HDROKLORÜR Osel 0.01 g/1 ml (Morphine Hydrochloride), roztwór do wstrzykiwań, produkowany przez firmę OSEL laç San. ve Tic. A.Ş., Turkey. Lek był dostępny w sprzedaży w zestawie 10 ampułek po 1 ml każda.

Dokładne dane leku:

Numer serii: 21646005
Data ważności: 30.11.2024 r.
Podmiot odpowiedzialny: OSEL İlaç San. ve Tic. A.Ş., Turkey.
Podmiot, który uzyskał zgodę Ministra Zdrowia na czasowe dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego: Zakłady Farmaceutyczne „Polpharma” S.A., z siedzibą w Starogardzie Gdańskim.

Decyzja GIF-u dotycząca wycofania produktu z rynku jest bezwzględna, ponieważ odłamki szkła stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia pacjentów i personelu medycznego. W związku z tym, każdy, kto ma w posiadaniu ten lek, powinien niezwłocznie zwrócić go do apteki.

Źródło: www.gov.pl