in

Pilne: popularny lek wycofany ze sprzedaży. Zagraża życiu i zdrowiu!

W ostatnich dniach dowiedzieliśmy się, że popularny lek Nitroxolin forte, który nie ma żadnych zamienników, nie będzie już możliwy do kupienia w aptece. Główny Inspektorat Farmaceutyczny zadecydował, że w trybie natychmiastowym zostanie on wycofany ze sprzedaży.

Groźny lek wycofany z rynku

Jak się okazało, w przypadku Nitroxolinu forte doszło do zanieczyszczenia substancji czynnej 5,7-Dinitro-8-quinolinolem (DNC), które jest zanieczyszczeniem mutagennym.

GIF jest zdania, że nie można pozostawić tego leku na rynku, bo wiązałoby się to z zagrożeniem dla zdrowia lub życia ludzi. Lek zniknie z półek w trybie natychmiastowym.

Każdy, kto do tej pory przyjmował ten lek, powinien udać się do swojego lekarza, aby porozmawiać o tym, czym go zastąpić. Preparat nie ma żadnych zamienników.

Co to jest Nitroxolin forte? Ma on substancję czynną nitroksolinę. Stosuje się go przy zakażeniach układu moczowego, które zostały wywołane przez bakterie wrażliwe na nitroksolinę i zakażeń dolnych dróg moczowych, które mają tendencję do powracania, jak np. zapalenie pęcherza moczowego i zapalenie cewki moczowej u pacjentów dorosłych.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!