in , ,

Chińscy naukowcy odkryli lek na koronawirusa – jest on w aptekach od ponad 70 lat!

Po tym, jak wybuchła epidemia wywołana koronawirusem SARS-CoV-2, naukowcy z całego świata robią, co mogą, żeby znaleźć na nią jakiś skuteczny sposób. W samych Chinach przeprowadzono już mnóstwo badań klinicznych i na podstawie ich wyników naukowcy sądzą, że znaleźli to, czego wszyscy szukają. Co zatem jest skutecznym lekiem na wirusa?

Aby móc przeprowadzić badania z udziałem ludzi, najpierw trzeba przeprowadzić je z udziałem zwierząt.

Podczas badań związanych z koronawirusem wykorzystywane są głównie gryzonie, które posiadają ekspresję ludzkiego receptora ACE2. Koronawirus SARS-CoV-2 potrzebuje go, aby móc zainfekować komórki. Powoli zaczyna takich zwierząt do badań brakować. Co w związku z tym?

Oprócz badań nad nowymi lekami, można wykorzystać te, które są już dostępne na rynku. Do tego nie potrzeba fazy przedklinicznej z udziałem zwierząt.

Uruchomiono mnóstwo badań nad zastosowaniem leków, które są już w obiegu. To bardzo dobre wyjście – pozwala ona na przetestowanie dużej ilości leków w krótkim czasie i sprawdzenie, czy działają one na wirusa.

Lek na koronawirusa

Chińscy naukowcy jakiś czas temu przekazali informację na temat pożądanych właściwości chlorochiny – leku, który jest wykorzystywany do walki z toczniem rumieniowatym, zapaleniem stawów, a poza tym jest on preparatem przeciwmalarycznym. To tani lek, znany na rynku od dziesiątek lat.

Badania przeprowadzone na ponad 100 pacjentach w szpitalach w Chinach, wskazują na to, że chlorochina jest skuteczna w walce z wirusem. Dawka 500 mg dziennie przez dziesięć dni powoduje w znaczący sposób przyspieszenie leczenia. Taka dawka leku hamuje zapalenie płuc i skraca przebieg choroby. W żadnym z badanych przypadków nie wykazano działań niepożądanych leku.

Czy poza tym chlorochina ma jakieś niezwykłe właściwości związane z koronawirusem? Okazuje się, że tak. Podnosi ona odczyn endosomów, dzięki czemu nie jest możliwa fuzja między osłoną wirusa a błoną endosomalną. Chlorochina zakłóca glikozylację białek receptorowych, które są konieczne, aby wirus mógł zainfekować komórki. Poza tym, wykazuje ona silne działanie przeciwzapalne.

Wszystko wskazuje na to, że znalezione zostało remedium na wirusa. Naukowcy polecają, aby korzystano z tej metody poza Chinami.
 
W Polsce dostępny jest lek zawierający chlorochinę, Arechin. Jest on lekiem na receptę.

Źródło: polityka.pl, Foto: Woman photo created by pressfoto – www.freepik.com