in

Lek na koronawirusa w domowej apteczce? Naukowcy przerwali milczenie – badania zaskakują!

Sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju z dnia na dzień staje się coraz gorsza. Niemal każdego dnia dowiadujemy się o nowym rekordzie zakażeń i liczby zgonów. Rząd wprowadza kolejne obostrzenia, jednak póki co nie ma nadziei na to, że coś zmieni się na lepsze. Pojawiła się jednak pewna dobra informacja.

Naukowcy wciąż próbują wynaleźć szczepionkę lub lek. Czy to możliwe, że każdy z nas ma go w swojej apteczce? Wyniki najnowszych badań rozłożą każdego na łopatki, warto wiedzieć.

Lek na koronawirusa

Wczoraj, 6 listopada, w brytyjskich szpitalach zaczęły się badania mające na celu sprawdzenie skuteczności aspiryny w leczeniu koronawirusa. Niemal każdy z nas ma ją w swoim domu – jest łatwo dostępna, niedroga i bezpieczna.

Naukowcy są dobrej myśli. Ich zdaniem kwas acetylosalicylowy, czyli aspiryna będzie pomocna w zapobieganiu komplikacjom związanym z zakażeniem COVID-19, między innymi zakrzepom.

„Sądziliśmy, że dodanie aspiryny będzie bardzo ważne, bo jest jasny powód, by wierzyć, że może ona pomóc, a do tego jest bezpieczna, niedroga i szeroko dostępna” – tłumaczy prof. Peter Horby, jeden z naukowców pracujących nad projektem.

Badania w ramach projektu RECOVERY są przeprowadzane pod pieczą Uniwersytetu Oksfordzkiego. Jest już 16 tysięcy ochotników ze 176 szpitali w Wielkiej Brytanii. Testy zakładają podawanie każdego dnia przynajmniej 2 tysiącom losowo wybranym osobom 150 mg aspiryny.

Wyniki badań osób, które otrzymywały aspirynę będą porównywane z wynikami tych, którzy jej nie dostawali. Materiał do badań ma stanowić śmiertelność w obu grupach po 28 dniach. Pod uwagę będzie brana również długość pobytu w szpitalu i to, czy potrzebny był respirator.

Autorzy badania podkreślają, że może to zająć nawet parę miesięcy. Projekt RECOVERY zakłada także sprawdzenie skuteczności innych środków – to m.in. osocze ozdrowieńców, przeciwciała monoklonalne firmy Regenron, antybiotyk azytromycyna, który jest szeroko dostępny i steryd deksametazon w małych dawkach.

Póki co ustalono, że skutecznym środkiem jest deksametazon w większych dawkach. Zatwierdzono go już do użytku u zakażonych pacjentów przez urzędy w USA i Unii Europejskiej.

Źródło: Interia