in ,

Legionella atakuje, nie żyje już 16 osób. Jest pilny komunikat sanepidu

Legionella, niewielka bakteria, stała się przyczyną poważnego niepokoju na terenie Polski, szczególnie w sierpniu tego roku. Znana również jako przyczyna choroby legionistów, bakteria ta zabiła na terenie całej Polski już 16 osób, a jej źródło pochodzenia pozostaje niewyjaśnione.

Co to jest Legionella?

Legionella to rodzaj bakterii, które występują naturalnie w słodkowodnych środowiskach, takich jak rzeki i jeziora. Stają się one problemem, gdy zaczynają rozmnażać się w systemach wodnych w budynkach, takich jak wieże chłodnicze, systemy ogrzewania wodnego czy jacuzzi. Szczególnie niebezpieczne jest to, gdy bakterie te przedostają się do wody pitnej.

Dlaczego Legionella jest niebezpieczna?

Kiedy drobiny wody zakażone legionellą zostaną wdychane, mogą prowadzić do legionelozy. Choroba ta objawia się początkowo jak grypa, z gorączką, dreszczami i bólami mięśni. Może ona postępować do ciężkiej postaci zapalenia płuc i być śmiertelna, zwłaszcza dla osób starszych, osób z osłabionym układem odpornościowym oraz dla palaczy.

Zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego

  1. Dezynfekcja urządzeń natryskowych: Regularne czyszczenie i dezynfekcja urządzeń natryskowych w domach jest kluczem do eliminacji możliwych źródeł zakażeń.
  2. Postępowanie po powrocie do domu: Po dłuższej nieobecności w domu, przed użyciem wody, przeczyść kran i elementy prysznica przez odkręcenie wody na co najmniej dwie minuty.
  3. Zachowanie ostrożności w hotelach: Należy zachować szczególną ostrożność w hotelach i przepłukiwać kran oraz prysznic przed pierwszym użyciem, gdyż nie wiemy, jak długo instalacje były nieużywane.
  4. Dbaj o urządzenia grzewcze: Urządzenia grzewcze powinny być przepłukiwane regularnie. Dla bezpieczeństwa utrzymuj temperaturę wody powyżej 60°C, by unikać optymalnych warunków dla namnażania się legionelli (20-50°C).
  5. Regularna konserwacja klimatyzacji: Bez względu na to, czy korzystasz z profesjonalnych usług czy samemu dbasz o klimatyzację, pamiętaj o jej regularnej konserwacji oraz dezynfekcji zgodnie z zaleceniami producenta.
  6. Czyszczenie urządzeń z wodą: Każde urządzenie gospodarstwa domowego używające wody, takie jak klimatyzatory czy nawilżacze powietrza, powinno być regularnie czyszczone i dezynfekowane.
  7. Ostrożność z jacuzzi i innymi urządzeniami wodnymi: Zastanów się, kiedy ostatnio korzystałeś z prysznica, basenu, kranu czy jacuzzi. Jeśli upłynęło dużo czasu, warto je przepłukać i oczyścić.
  8. Bezpieczeństwo w toalecie: Podczas korzystania z toalety w nieznanym miejscu, zawsze opuszczaj deskę sedesową przed spłukaniem. Chroni to przed możliwością wdychania wodnego aerozolu, który mógłby być zakażony.
  9. Dbanie o te proste zasady pomoże znacząco zmniejszyć ryzyko zakażenia się bakterią Legionella, która może prowadzić do poważnych i potencjalnie śmiertelnych schorzeń.