fot. freepik.com
in

Oto, co dzieje się w twoim organizmie 10 godzin po nałożeniu lakieru do paznokci

Zdecydowana większość kobiet i niewielka liczba mężczyzn maluje sobie paznokcie. W zasadzie nie powoduje to żadnych niedogodności, ale na dłuższą metę może to poważnie zaszkodzić zdrowiu.

Każdy z nas wie, że nie powinniśmy malować paznokci codziennie, ponieważ żółkną i słabną, ale nawet ludzie, którzy są bardziej świadomi, jak ważne jest dbanie o siebie, nie biorą pod uwagę, jak niebezpieczne mogą być lakiery do paznokci.

Niedawne badania wykazały, że wiele z najbardziej popularnych marek paznokci jest znacznie bardziej szkodliwe niż się wydaje.

Lakier do paznokci – toksyczny i niebezpieczny

Naukowcy przeprowadzili badania na 24 kobietach, które pomalowały paznokcie w celu wykrycia obecności jakiegokolwiek rodzaju toksyn w organizmie. U każdej z uczestniczek badania znaleziono te same toksyny w organizmie. Przyczyna? Lakier do paznokci.

Wyniki wykazały, że 100% uczestników miało w sobie trifenylofosforan zaledwie 10 godzin po nałożeniu lakieru do paznokci. W kolejnym badaniu ci sami naukowcy przetestowali dziesięć lakierów do paznokci różnych marek i odkryli, że 8 z nich zawierało tę substancję chemiczną.

Ponadto na dwóch lakierach do paznokci na etykiecie producenci nie wskazali, że produkt zawiera ten związek chemiczny. Może to oznaczać, że do 20% dostępnych w sprzedaży lakierów do paznokci zawiera niebezpieczną substancję chemiczną, która nie pojawia się na liście składników.

Jedną z największych obaw związanych z trifenylofosforan jest to, że zmienia on układ hormonalny człowieka i jest odpowiedzialny za kontrolowanie wszystkich naszych hormonów.

Dr Heather Stapleton, główna badaczka badania, wyraziła swoje obawy, mówiąc:
„Istnieją dowody na to, że trifenylofosforan może wpływać na regulację, metabolizm, reprodukcję hormonów i rozwój naszego organizmu”.

Związek jest szkodliwy tak naprawdę dla każdego, ale szczególnie dla młodych dziewcząt, ponieważ dopiero zbliżają się do etapu rozwoju hormonalnego.

Źródło: rolloid.net, zdroweporadniki.pl