in

Z ostatniej chwili: rząd wprowadza kwarantannę narodową. Znamy szczegóły.

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że od 28 grudnia do 17 stycznia będzie obowiązywać kwarantanna narodowa. Będzie się to wiązało z zamknięciem hoteli, stoków narciarskich i galerii handlowych. Polacy będą musieli liczyć się także z ograniczeniami w przemieszczaniu się w czasie Sylwestra.

„Niewykluczone, że przed nami trudniejsze dni i tygodnie; efekt szczepienia populacyjnego nie pojawi się w styczniu i lutym” – zaznacza minister.

Minister zdrowia powiedział, co się stanie, jeśli w Polsce pojawi się trzecia fala koronawirusa.

„Jeśli to widmo zmaterializuje się, to możemy być pewni, że nasz system opieki zdrowotnej nie będzie wydolny, by obsłużyć pacjentów w krótkim czasie” – podkreślił.

Kwarantanna narodowa

Polacy będą musieli przygotować się na ogromne zmiany. Czego będą dotyczyć? Każdy musi o tym wiedzieć!

„Same apele to za mało dlatego od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową; zamykamy hotele, także na ruch służbowy oraz stoki narciarskie” – ogłosił w dniu dzisiejszym minister zdrowia Adam Niedzielski.

Co zostanie zamknięte?

„Zamknięte zostaną galerie handlowe, z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych i drogerii. Zamykamy hotele również na ruch służbowy. Te wyjątki będą ograniczone naprawdę do minimum, szczególnie w kontekście tego co obserwowaliśmy w ostatnich dniach, kiedy to w internecie można było znaleźć zaproszenia na służbowy wypoczynek w okresie świąt i ferii” – dodaje minister.

A co z Sylwestrem? Jak się okazuje, odnośnie przemieszczania się można mówić o pewnych wyjątkach.

„Uzasadnione będą wyjścia nagłe, takie jak wizyta w aptece, w sklepie czy w celu zawodowym. Chodzi o to, by zostać w domu.” – wyjaśnia Niedzielski.

Polacy będą mogli przebywać w gospodarstwie domowym maksymalnie w 5-osobowym gronie. Za złamanie obowiązujących zasad będą grozić mandaty.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

źródło: onet.pl