in

Zaszczepieni będą musieli odbywać kwarantannę. Decyzja zapadła, znamy szczegóły.

Do tej pory zaszczepione osoby nie musiały odbywać kwarantanny i wydawało się, że tak już pozostanie. Zgodnie z nowymi przepisami ma to jednak ulec zmianie. Znamy szczegóły.

Jakiś czas temu w sieci aż zawrzało po wpisie francuskiego lekarza, Christiana Perrone, który stwierdził, że zaszczepione osoby stanowią ogromne zagrożenie i powinny one odbywać kwarantannę. Większość osób była zdania, że mężczyzna nie ma racji i nie powinien czegoś takiego mówić. Jak się okazuje, kwestia ta nie jest taka oczywista.

Kiedy spojrzymy na sytuację w Wielkiej Brytanii (69% zaszczepionych) czy Hiszpanii (81% zaszczepionych), dostrzeżemy, że dostępne preparaty przeciwko COVID-19 wcale nie są tak dobrą metodą walki z pandemią, jak początkowo zakładano. W państwach tych każdego dnia liczba zakażeń koronawirusem jest zatrważająca.

Rozwój pandemii zmusił także polski rząd do podjęcia radykalnych kroków. Zgodnie z nowymi przepisami osoby zaszczepione nie będą zwalniane z kwarantanny.

Kwarantanna dla zaszczepionych

Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19, będący za zmianą przepisów, stwierdził:

„Powinniśmy zmienić podejście do osoby zaszczepionej dwiema dawkami, mającej domowy kontakt, czyli bliski kontakt z osobą objawową. Taka sytuacja już wielokrotnie, chociażby w moim doświadczeniu lekarskim, skończyła się tym, że osoba zaszczepiona zachorowała.”

Nie od dziś wiadomo, że zaszczepione osoby mogą zarażać innych zaszczepionych lub niezaszczepionych. W dniu wczorajszym rząd zmienił restrykcje wobec tych, którzy przyjęli dwie dawki szczepionki.

Od tej chwili kwarantanna będzie obowiązywać każdego domownika zakażonej osoby, niezależnie od tego, czy jest on zaszczepiony.

Można zostać zwolnionym z kwarantanny, jeśli wykona się test i jego wynik będzie negatywny. Nie można go jednak zrobić tego samego dnia, co zakażony domownik. Zarażeni zaszczepieni będą musieli odbyć kwarantannę.

W przypadku osób niezaszczepionych zasady pozostają bez zmian – izolacja domowa potrwa od chwili uzyskania pozytywnego wyniku testu na COVID aż do 7 dni po odbyciu kwarantanny. Aby otrzymać zlecenie na test, należy wypełnić formularz na stronie Domowej Opieki Medycznej.

Źródła: www.fakt.pl, konkret24.tvn24.pl