fot. Wikimedia: Michał Gryfon, CC BY 3.0
in ,

Turyści zachwycali się widokiem kwadratowych fal. Nie wiedzieli, że grozi im takie niebezpieczeństwo

Czasami możemy paść ofiarą niezwykle sprytnego programu, jakim jest Photoshop. W sieci znajduje się wiele zmanipulowanych obrazów, które tak naprawdę nie mają żadnego przełożenia na rzeczywistość.

Jednak może być również na odwrót – rzeczy, które wydają się być nierzeczywiste, tak naprawdę są prawdziwymi cudami.

Do takich zjawisk z pewnością możemy zaliczyć kwadratowe fale. Możemy je uchwycić przy brzegu wyspy Île de Ré (Francja).

fot. Wikimedia: Michał Gryfon, CC BY 3.0

Ta wyspa jest dość często odwiedza przez turystów. Parę lat temu mogli oni zobaczyć coś naprawdę wyjątkowego. Nie spodziewali się takiego widoku i z pewnością zapamiętają go do końca życia.

W pewnej chwili fale formują się w siatkę. To niesamowite, lecz prawdziwe – przypominają one do złudzenia kwadraty!

Dla niedowiarków na to zjawisko znalazło się naukowe wytłumaczenie…
Naukowcy opisują je jako krzyżujące się fale. Tworzą się one na skutek wiatrów, przecinających się ze sobą pod kątem prostym. Przez to możemy obserwować takie kwadratowe fale. To wygląda jak szachownica!

Eksperci apelują jednak o zachowanie bezpieczeństwa. Pomimo tego, że zjawisko jest niezwykłe, jest także związane z pewnym ryzykiem. Kiedy płyniemy łodzią i widzimy takie fale, zwiększa się ryzyko wywrócenia się, ponieważ pojawiają się one z przeciwnych stron.

Możemy jednak odetchnąć z ulgą, bo tamtego dnia, turyści cieszyli się widokiem fal, jednak nic złego nie stało się z ich łodzią.

Przyznacie, że te zdjęcia są niesamowite?

Zobaczcie filmik, który jeszcze lepiej prezentuje to zjawisko. Podziel się ze znajomymi tym niezwykłym widokiem!