in

Rząd podjął ostateczną decyzję. Duża grupa osób została zwolniona z kwarantanny.

Kwarantanna została wprowadzona, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Dziś obostrzenia są luzowane i dochodzi do zmiany wielu przepisów – okazuje się, że duża część osób jest zwolniona z obowiązku przejścia kwarantanny!

Kto jest zwolniony z kwarantanny?

Od 22. maja kwarantanna nie obowiązuje dla niektórych grup. Rząd zatwierdził zmiany, które pozwolą wielu ludziom przekroczyć granicę bez konieczności izolowania się.

Odetchnąć z ulgą mogą: kierowcy transportów międzynarodowych, a także kierowcy, którzy podróżują tranzytem przez terytorium RP innymi środkami transportu niż pojazd, którym wykonują transport, w celu odebrania wypoczynku (lub po jego odebraniu).

Z obowiązku odbywania kwarantanny są także zwolnieni uczniowie i studenci uczący się w Polsce, a ponadto obywatele państw Unii Europejskiej Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Konfederacji Szwajcarskiej, którzy przejeżdżają przez Polskę do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu, a także ich małżonkowie i dzieci (muszą jednak wyrobić się w czasie 12 godzin od chwili przekroczenia granicy).

Pozostałe kwestie dotyczące granic

Pandemia koronawirusa zmusza do zachowania szczególnych środków ostrożności, które przy przejeździe przez granicę są z pewnością dość odczuwalne.

Trzeba podać informacje (adres i numer telefonu), które trafiają do służb sanitarnych po to, aby w razie potrzeby, kiedy dojdzie do podejrzenia zakażenia koronawirusem, móc skontaktować się z daną osobą.

Poza tym przedłużono kontrolę graniczną na granicy wewnętrznej – z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją do 12 czerwca.

Podziel się tymi ważnymi informacjami ze swoimi znajomymi!

Źródło: Radio Zet