in

Kredyt hipoteczny na mieszkanie z rynku wtórnego.

Chociaż Polacy coraz bardziej się wzbogacają i nabywają mieszkania za gotówkę, to nie brakuje tych, którzy nadal potrzebują finansowego wsparcia i zaciągają kredyt hipoteczny.

Jakie warunki należy spełnić wybierając kredyt na totalmoney.pl i jakie nieruchomości można nabywać przy wsparciu instytucji bankowej? Szczegóły przedstawiamy poniżej.

Kredyt hipoteczny – jakie nieruchomości można nabywać?

Osoby, które wnioskują o finansowe wsparcie w celu nabycia nieruchomości, muszą wiedzieć, jakie w ogóle mogą nabywać. Okazuje się, że banki umożliwiają kredyt hipoteczny na zakup mieszkania z rynku pierwotnego albo wtórnego, ale również domów jednorodzinnych bądź ich budowę. Omawiając więc temat tego artykułu, potwierdzamy, że kredyt na zakup mieszkania z rynku wtórnego jest jak najbardziej możliwy.

Mieszkanie z rynku wtórnego – warunki kredytu hipotecznego

Pamiętajmy, że każdy kredyt hipoteczny jest inny, a same banki ustalają indywidualne oferty, patrząc na potrzeby, oczekiwania oraz możliwości spłaty swojego potencjalnego klienta. Warto natomiast wiedzieć, że każdy kredyt mieszkaniowy musi być zgodny z polskimi przepisami prawa, ale także normami unijnymi, jakie zostały wytyczone w tzw. Rekomendacji S. To właśnie ona wyznacza zasady współpracy pomiędzy kredytobiorcą a bankami, by zabezpieczyć interesy tych dwóch stron.

Ponieważ kredyt hipoteczny wiąże się z dużym ryzykiem kredytowym, banki udzielają tego rodzaju zobowiązania jedynie klientom w pełni wiarygodnym i wypłacalnym. To dlatego żądają również dodatkowych zabezpieczeń i nie ma tutaj znaczenia, czy nabywana nieruchomość pochodzi z rynku pierwotnego czy też wtórnego.

Kredytobiorca musi wnieść wkład własny, który w 2021 roku wynosi 20% wartości całego zobowiązania. To jednak nie wszystko, bo konieczny jest też wpis do hipoteki oraz ubezpieczenie nieruchomości. Pamiętajmy przy tym, że sama instytucja bankowa dokładnie zweryfikuje nieruchomość, w tym oszacuje jej wartość.

Kredytobiorca otrzyma kredyt na mieszkanie z rynku wtórnego dopiero wtedy, gdy wykazuje odpowiednią zdolność kredytową. Na taką składają się nie tylko dodatkowe zabezpieczenia, ale również historia kredytowa, zarobki czy stałe koszty, jakie reguluje klient. To dlatego generowany jest raport BIK, a banki żądają dostarczenia zaświadczenia o osiąganych dochodach oraz źródle ich otrzymywania.

Kredyt hipoteczny na mieszkanie z rynku wtórnego

Warto jednocześnie wiedzieć, że warunki oferowanego kredytu hipotecznego nie są inne w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego czy też pierwotnego. Dla banku nie ma to zupełnie żadnego znaczenia, o ile tylko kredytobiorca spełni wszystkie wymagania i posiada właściwą zdolność kredytową.

Co jednak istotne, kredyt hipoteczny na mieszkanie z rynku wtórnego może nie zostać udzielony, jeśli rzeczoznawca banku uzna, że wartość takiej nieruchomości nie jest zgodna z wysokością finansowego wsparcia, o jakie wnioskuje kredytobiorca. Kredyt może nie zostać udzielony także na nieruchomość o wątpliwej jakości oraz na taką, która nie nadaje się do zamieszkania, chyba że jest to oczywiście lokal usługowy.

Jak wybrać dobry kredyt hipoteczny?

Ponieważ nie ma dwóch identycznych kredytów hipotecznych, a oferty zmieniają się nie tylko poprzez zmiany na rynku usług finansowych, ale też zgodnie z prowadzoną polityką kredytową danego banku, zawsze przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny należy porównać co najmniej kilka konkurencyjnych ofert. Każdy bank komercyjny, jaki działa na terenie naszego kraju, udziela dzisiaj kredyty na mieszkania w stanie deweloperskim, jak i nieruchomości z rynku wtórnego.

W celu poznania szczegółów współpracy z danym bankiem, dobrze jest zerknąć na ranking kredytów hipotecznych. To takie zestawienie uwzględnia kluczowe dla opłacalności i atrakcyjności danego zobowiązania czynniki. Pod uwagę zawsze warto brać nie tylko oprocentowanie, wysokość comiesięcznej raty czy też czas trwania umowy z bankiem. Liczą się całkowite koszty oraz komfort współpracy z daną instytucją bankową. Weźmy pod uwagę, że kredyt hipoteczny brany jest na dużą wartość, a średni czas jego spłaty to kilkanaście lat.

Priorytetem są niskie koszty zobowiązania, dlatego tak bardzo przydaje się kalkulator kredytu hipotecznego. Czy wiesz, że takie narzędzie pomaga oszacować nie tylko wskaźnik RRSO, który mówi o całkowitych kosztach kredytowych, ale wspiera też w wyliczeniu zdolności kredytowej? Dzięki temu potencjalny kredytobiorca poznaje opłaty, jakie będzie musiał ponosić przez cały czas trwania umowy z bankiem i ocenia, czy stać go na wzięcie takiego kredytu. Dowiaduje się również, czy ma w ogóle szanse na wzięcie kredytu hipotecznego. To istotne dla historii kredytowej, ponieważ jedna decyzja negatywna wywoła lawinę kolejnych, a potrzebujący finansowego wsparcia na zakup mieszkania może nie podjąć współpracy z żadnym z banków.