fot. freepik.com
in ,

Kot liże Cię po rękach lub twarzy? – Zobacz, co chce tym przekazać.

Prawdopodobnie każdy właściciel kota zauważył, że te tajemnicze i krnąbrne zwierzęta czasami ich liżą. Wielu nie przywiązuje do tego dużej uwagi, ale eksperci uważają, że koty oblizujące dłonie i twarz mogą okazywać matczyną opiekę.

Kocie mamy liżą nowo narodzone kocięta – instynkt ten wiąże się przede wszystkim z chęcią wyeliminowania zapachu młodych, aby jakiś drapieżnik ich nie znalazł. Dorosłe koty również często oblizują sobie włosy, aby wyczyścić sobie futro. To dla nich specjalny rytuał.

W przeciwieństwie do psów, które bezwarunkowo kochają właściciela i dobrze to po nich widać, zachowanie kota domowego jest czasem trudniejsze do zrozumienia.

Istnieje kilka powodów lizania właściciela przez kota

Jeśli właściciel kota kocha zwierzaka i pokazuje mu swoje dobre podejście, zwierzę na pewno się odwzajemni – właśnie lizaniem okaże swoją wdzięczność. Być może też o coś prosi, chce się pobawić lub po prostu jest głodny. Z reguły lizaniem kot okazuje swoje emocje, jednak w niektórych przypadkach takie działania mogą wskazywać na powód do niepokoju. Przyjrzyjmy się temu bliżej…

Ludzki zapach

Często te mruczące stworzenia liżą właściciela, gdy „pysznie” pachnie, i chcą jeść. Dzieje się tak, gdy zapach mięsa lub ryb pozostaje na naszych rękach, obok których koty nie mogą przejść obojętnie. A jeśli aromat jest zbyt ostry, zwierzę instynktownie będzie chciało się go pozbyć za pomocą języka, aby nie podawać lokalizacji „niebezpiecznym drapieżnikom”.

fot. freepik.com

Ochrona i opieka właściciela

Jeśli dana osoba budzi się o tej samej porze każdego dnia, jest mało prawdopodobne, aby spała dłużej w dniu wolnym, ponieważ kot zacznie „myć” właściciela, aby jak najszybciej wstał z łóżka. Dla tych zwierząt lizanie służy jako rodzaj języka komunikacji, a także wyrażania współczucia i sympatii.

Choroby

Przyczyną ciągłego lizania się kotów mogą być problemy zdrowotne. Kiedy zwierzę stale się liże, warto je sprawdzić pod kątem chorób skóry. Przyczyny mogą być różne: od pasożytów (na przykład pcheł) po reakcje alergiczne, łupież i inne choroby. Jeśli istnieje najmniejsze podejrzenie, musisz natychmiast pokazać kota weterynarzowi.

Sposób na nudę

Często koty „myją się” przez długi czas, po prostu dlatego, że się nudzą. W takich sytuacjach zaleca się, aby mruczkom poświęcać więcej czasu i uwagi.