in

Polacy złapią się za głowę. Takie będą niebawem koszty pogrzebu.

Polacy muszą być przygotowani na to, że lada moment będziemy mieć do czynienia ze wzrostami cen, jeśli chodzi o usługi pogrzebowe. Mogą one wzrosnąć nawet o 30%. Powodem jest oczywiście inflacja. Jak zmienią się koszty pogrzebu?

W 2022 roku będzie mowa nawet o 5,5 tys. zł. Póki co nie trzeba się za to obawiać wzrostu zasiłku pogrzebowego, który w tym momencie wynosi 4 tys. zł, jednak niewykluczone, że i to ulegnie zmianie.

Koszt pogrzebu

Branża pogrzebowa musi liczyć się z większymi kosztami działalności, co z kolei przyczyni się do wzrostu cen za usługi. Robert Czyżak, prezes Izby Branży Pogrzebowej postanowił wyjaśnić tę sprawę, rozmawiając z Onetem. Poinformował, że jego rachunek za energię był wyższy o 300 proc.. Warto przy tym podkreślić, że pan Robert korzysta z paneli fotowoltaicznych, a mimo to zapłacił za kilka miesięcy 51 tysięcy złotych.

Wyższe są także opłaty za gaz, co wpływa na koszty kremacji. Poza tym podrożało drewno, a co za tym idzie – koszty trumien.

„Z inflacją mamy do czynienia na każdej płaszczyźnie prowadzonej działalności gospodarczej” – uważa prezes Izby Branży Pogrzebowej.

Prezes jest zdania, że firmy cały czas robią, co w ich mocy, aby kwota zasiłku się nie zmieniła, ale „jest coraz trudniej”. Koszty pogrzebu, z którymi trzeba się liczyć wynoszą od 5 do 7 tys. zł, w zależności od regionu.
„Zakładając, że ceny naszych usług wzrosną o 30 procent, to średni koszt usług pogrzebowych może w tym roku wynieść około 5,5 tysiąca złotych” – tłumaczy dalej.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródło: Onet.pl