fot. Rainer Z ..., CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
in

Kostki rosołowe są niebezpieczne dla zdrowia. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak szkodliwy mają skład

Niezależnie od marki, wszystkie kostki rosołowe to nic dobrego. Jeśli sądzisz, że kostka jest skoncentrowanym bulionem, to jesteś w błędzie.

Podstawowym składnikiem przemysłowych kostek rosołowych jest sól zatopiona w utwardzonym tłuszczu palmowym, zagęszczona maltodekstryną, wzbogacona smakiem glutaminianu sodu, cukru, sztucznymi aromatami, zabarwiona karmelem, zakonserwowana galusanem propylu.

Składniki naturalne tak jak: ekstrakt mięsny, cebula, pietruszka, kozieradka nie przekraczają 3% składu kostki.

Sól – jest potrzebna, ale nie w nadmiarze, przepłacanie za sól zatopioną w szkodliwym tłuszczu, barwnikach i konserwantach jest irracjonalne.

Utwardzony tłuszcz palmowy – jest nośnikiem tłuszczów trans, odpowiedzialnych za miażdżycę, zawały i udary, przyczynia się do insulinooporności i rozwoju cukrzycy typu II.

Maltodekstryna – ma negatywny wpływ na florę bakteryjną w układzie pokarmowym. Ma też wysoki indeks glikemiczny, przez co podnosi poziom cukru we krwi.

A post shared by Kallø (@saykallo) on

Glutaminian sodu – może powodować alergie skórne, częstoskurcz, wymioty, bóle głowy, nieregularne tętno, zawroty głowy i depresję po nadmiernym spożyciu. Stymuluje produkcję acetycholiny w układzie endokrynologicznym. Skutkiem nadmiernej produkcji acetylocholiny może być zmniejszenie wchłaniania glukozy w organizmie i zwiększenie masy ciała. Blokuje neurologiczną funkcję podwzgórza, która jest odpowiedzialna za kontrolowanie naszego apetytu, przez co pomimo zaspokojenia głodu, człowiek nadal go odczuwa.

Galusan propylu – może uszkadzać wątrobę, hamuje wchłanianie żelaza. Tego dodatku powinny się wystrzegać osoby chore na astmę, dzieci oraz uczuleni na aspirynę.

Sztuczne barwniki i aromaty – są mniej lub bardziej szkodliwe ale nigdy nie są obojętne dla naszego organizmu.

Używanie kostek w kuchni jest drogie, bezsensowne i szkodliwe. Badania wykazały, że osoby spożywające sztuczne produkty żywnościowe cierpiały na zespół odstawienia i nie umiały odczuwać normalnego smaku naturalnego jedzenia. Na szczęście można się szybko odzwyczaić i znów odczuwać delikatne i naturalne smaki jedzenia.

Nie kupuj więcej kostek rosołowych w sklepie!

Własne zdrowe kostki rosołowe można zrobić na dwa sposoby:

1. Ugotować bogaty w warzywa i mięso rosół. Gotować długo, dla odparowania jak największej ilości wody i skoncentrowania smaku. Potem zamrozić, w pojemniczkach na lód.

2. Można także zanurzyć suszone warzywa i przyprawy w tłuszczu (oliwie lub oleju kokosowym) i zamrozić. Będą wspaniałym dodatkiem do sosów, zup i wszelkich innych dań.