Niezależnie od marki, wszystkie kostki rosołowe to nic dobrego. Jeśli sądzisz, że kostka jest skoncentrowanym bulionem, to jesteś w błędzie.
Podstawowym składnikiem przemysłowych kostek rosołowych jest sól zatopiona w utwardzonym tłuszczu palmowym, zagęszczona maltodekstryną, wzbogacona smakiem glutaminianu sodu, cukru, sztucznymi aromatami, zabarwiona karmelem, zakonserwowana galusanem propylu.
Składniki naturalne tak jak: ekstrakt mięsny, cebula, pietruszka, kozieradka nie przekraczają 3% składu kostki.
Sól – jest potrzebna, ale nie w nadmiarze, przepłacanie za sól zatopioną w szkodliwym tłuszczu, barwnikach i konserwantach jest irracjonalne.
Utwardzony tłuszcz palmowy – jest nośnikiem tłuszczów trans, odpowiedzialnych za miażdżycę, zawały i udary, przyczynia się do insulinooporności i rozwoju cukrzycy typu II.
Maltodekstryna – ma negatywny wpływ na florę bakteryjną w układzie pokarmowym. Ma też wysoki indeks glikemiczny, przez co podnosi poziom cukru we krwi.
Glutaminian sodu – może powodować alergie skórne, częstoskurcz, wymioty, bóle głowy, nieregularne tętno, zawroty głowy i depresję po nadmiernym spożyciu. Stymuluje produkcję acetycholiny w układzie endokrynologicznym. Skutkiem nadmiernej produkcji acetylocholiny może być zmniejszenie wchłaniania glukozy w organizmie i zwiększenie masy ciała. Blokuje neurologiczną funkcję podwzgórza, która jest odpowiedzialna za kontrolowanie naszego apetytu, przez co pomimo zaspokojenia głodu, człowiek nadal go odczuwa.
Galusan propylu – może uszkadzać wątrobę, hamuje wchłanianie żelaza. Tego dodatku powinny się wystrzegać osoby chore na astmę, dzieci oraz uczuleni na aspirynę.
Sztuczne barwniki i aromaty – są mniej lub bardziej szkodliwe ale nigdy nie są obojętne dla naszego organizmu.
Używanie kostek w kuchni jest drogie, bezsensowne i szkodliwe. Badania wykazały, że osoby spożywające sztuczne produkty żywnościowe cierpiały na zespół odstawienia i nie umiały odczuwać normalnego smaku naturalnego jedzenia. Na szczęście można się szybko odzwyczaić i znów odczuwać delikatne i naturalne smaki jedzenia.
Nie kupuj więcej kostek rosołowych w sklepie!
Własne zdrowe kostki rosołowe można zrobić na dwa sposoby:
1. Ugotować bogaty w warzywa i mięso rosół. Gotować długo, dla odparowania jak największej ilości wody i skoncentrowania smaku. Potem zamrozić, w pojemniczkach na lód.
2. Można także zanurzyć suszone warzywa i przyprawy w tłuszczu (oliwie lub oleju kokosowym) i zamrozić. Będą wspaniałym dodatkiem do sosów, zup i wszelkich innych dań.