in ,

Francuzi alarmują: koronawirus wywołuje nieznaną chorobę. Przypadków jest coraz więcej.

We Francji lekarze zaobserwowali niecodzienne objawy u niepełnoletnich pacjentów. Długo zastanawiano się, co to może być, jednak nie ma już co do tego wątpliwości – koronawirus może wywoływać pewną chorobę, o której wielu z nas nigdy nie słyszało.

Nieznana choroba

Do francuskiej Agencji Zdrowia Publicznego trafiły niepokojące wieści ze szpitali. Okazuje się, że nie wystąpiły one tylko we Francji – mają miejsce także w innych krajach.

U wielu niepełnoletnich pacjentów pojawiają się objawy, które przypominają pewną chorobę o nieznanym podłożu. Lekarze zaalarmowali do krajowej Agencji Zdrowia Publicznego. Rękę na pulsie w tej kwestii zaczyna trzymać cały świat.

25 pacjentów w wieku od 8 do 15 lat skarżyło się na objawy, które przypominają chorobę Kawasakiego. Z pewnością większość z nas nigdy nie miało do czynienia z tą nazwą.

Choroba Kawasakiego to zapalenie tętnic, zwykle małych i średnich, występujące przede wszystkim u dzieci poniżej 5. roku życia. Niewiele wiadomo o tej chorobie, jednak okazuje się, że koronawirus może powodować podobne objawy – wysypka na ciele, zaburzenia trawienia i problemy z oddychaniem, a także zapalenie mięśnia sercowego.

Wzrost tajemniczych zachorowań

 
Choroba Kawasakiego należy do rzadkich – w ciągu roku lekarze spotykają się z nią średnio u 2-3 pacjentów. Tym bardziej niepokojące jest, że w przypadku koronawirusa wzrost przypadków tak szybko rośnie. To sprawia, że lekarze zaczynają powoli łączyć tajemniczą dolegliwość z pandemią.
 
Dane zostały przekazane do francuskiej Agencji Zdrowia Publicznego, a krajowy minister zdrowia Olivier Veran podkreślił, że traktuje tę kwestię bardzo poważnie.
 
Podobne dolegliwości zauważane są ostatnio u dzieci w Hiszpanii, Włoszech czy USA.
 

źródło: RMF 24