in , , ,

Ile czasu koronawirus utrzymuje się w powietrzu? Nowe badania naukowców szokują.

Przestrzeganie zasad higieny i unikanie kontaktu z innymi ludźmi to podstawa do tego, żeby nie zarazić się koronawirusem. Jednak czy to wystarcza? Okazuje się, że nie do końca.

Koronawirus w powietrzu?

Koronawirus jest obecny na przedmiotach, a także w powietrzu. Ile może się w nim utrzymywać i czy to oznacza, że nigdzie nie jesteśmy bezpieczni?

Instytuty naukowe National Institutes of Health, Princeton University i University of California w Los Angeles przeprowadziły badania dotyczące obecności koronawirusa w powietrzu na zlecenie rządu Stanów Zjednoczonych.

Badania wskazują na to, że wirus może przetrwać w powietrzu nawet kilka godzin. Zdolny do zarażania wirus był obecny w trakcie badań jeszcze po trzech godzinach.

Aby rozwikłać zagadkę: ile czasu koronawirus utrzymuje się w powietrzu, naukowcy musieli testować wirusa w formie aerozolu w komorze, w której temperatura była pomiędzy 21-31 stopni Celsjusza, a wilgotność – 65%.

Próbki zostały pobrane tuż po emisji aerozolu, a później kolejno po 30, 60, 120 i 180 minutach. Wyniki badań utwierdziły naukowców w przekonaniu, że wirus jest obecny w powietrzu i zdolny do zarażania nawet po 3 godzinach w sprzyjających warunkach.

Wyniki badań nie pozostawiają żadnych złudzeń – wirus może przetrwać długo poza organizmem człowieka.
 
Podziel się tą ważną informacją ze swoimi bliskimi!

Źródło: planeta.pl