in ,

To już pewne – koronawirus żyje na przedmiotach. Są nowe zalecenia lekarzy.

Każdy z nas pewnie nieraz zastanawiał się już, co z przedmiotami, jeśli chodzi o kornawirusa? Czy przez nie również możemy się zarazić? Lekarze są już pewni co do tego, że tak.

W czasach pandemii wśród nas panuje panika i chaos. Ludzie nie wiedzą, co o tym wszystkim myśleć, pomimo tego, że każdego dnia dostajemy nowe wskazówki.

Skoro wiemy już, że koronawirus żyje na przedmiotach, koniecznym jest przestrzeganie pewnych żelaznych zasad, aby się nie zarazić.

Na nurtujące nas pytania w ostatnim czasie odpowiedział niemiecki lekarz, którego relacje są tuż obok relacji ekspertów ze Szpitala Uniwersyteckiego w Greiswaldzie oraz wirusologów z Ruhr-Universität Bochum, na łamach medycznego czasopisma naukowego, Journal of Hospital Infection.

Czy koronawirus jest obecny na przedmiotach?

Tak, jest obecny. Nikt już w to nie wątpi. Wirus przenosi się głównie drogą kropelkową, ale może osiąść na przedmiotach, które znajdują się wokół chorego.

Na jakich przedmiotach osiada koronawirus?


Koronawirus osiada na klamkach, stolikach nocnych, telefonach, barierkach, blatach i na wielu innych przedmiotach codziennego użytku. Lekarz twierdzi, że możemy go znaleźć tak na dobrą sprawę na wszystkich przedmiotach.

Jak długo koronawirus może przetrwać na przedmiotach?

Koronawirus żyje na przedmiotach od około 2 godzin do dziewięciu dni w temperaturze pokojowej. Lekarze są zgodni co do tego, że na plastiku, drewnie, aluminium czy szkle, koronawirus może przeżyć około 4-5 dni.

Jak zabezpieczyć się przed koronawirusem? Poniżej przedstawiamy kilka ważnych wskazówek.

1. Jeśli jest konieczność tego, że musimy wyjść z domu, pamiętajmy, aby nie dotykać rękami klamek, poręczy itp. lub po ich dotknięciu od razu zastosować żel antybakteryjny.
 
2. Nie dotykajmy rękami okolic twarzy i ust.
 
3. Jak najczęściej myjmy ręce przez co najmniej 20 sekund.
 
4. Odkażajmy przedmioty codziennego użytku, z którymi mamy styczność częściej lub mniej.