in

Koronawirus jest zdolny do reaktywacji u osób wyleczonych – wstrząsające doniesienia z Korei.

Specjaliści z Koreańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom stwierdzili, że u 51 wyleczonych pacjentów z COVID-19 powtarzane testy okazały się pozytywne i wykazały znów obecność zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w organizmie.

Wymazy z narządów oddechowych zostały ponownie pobrane od tych osób w celu dokładniejszego zbadania komórek wirusa. Naukowcy obiecują ogłosić pierwsze wyniki badań za kilka tygodni.
„Mamy wiele przypadków, w których pacjent po wyleczeniu miał negatywny wynik jednego dnia, a drugiego pozytywny”.

Według ekspertów z Korei Południowej pacjenci, którzy ponownie mieli w sobie koronawirusa, nie zostali nim ponownie zainfekowani, ale po prostu wirus, który został w nich wcześniej wykryty, został ponownie aktywowany.

Wielu wirusologów i epidemiologów wielokrotnie powtarza, że koronawirus jest w stanie pozostać w komórkach organizmu w stanie utajonym, a gdy zostanie ponownie aktywowany, może wpływać na układ oddechowy.


Pacjenta uważa się za całkowicie wyleczonego, gdy dwa testy przeprowadzone w odstępie 24 godzin wykazują negatywne wyniki.
 
Strach przed ponownym zakażeniem u wyleczonych pacjentów rośnie również w Chinach po doniesieniach, że niektórzy ponownie uzyskali wyniki pozytywne – a nawet zmarli z powodu choroby – po rzekomym wyleczeniu i opuszczeniu szpitala. Nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje, choć niektórzy uważają, że problem może polegać na niespójności wyników testu.

Źródło: bloomberg.com