in ,

Zapisz sobie ten numer! – Powinien znać go każdy z nas

Podszywanie się pod dostawców energii elektrycznej lub urząd skarbowy, żądanie zapłaty za przesyłkę kurierską czy nakłanianie do ustalenia terminu dostawy – to częste sposoby, w jakie cyberprzestępcy próbują okraść Polaków. CERT Polska może skutecznie utrudnić oszustwa internetowe dzięki zgłoszeniom, dlatego warto się z nimi skontaktować.

CERT Polska posiada specjalny numer telefonu +48-799-448-084, pod którym można zgłaszać podejrzane wiadomości. Do zgłoszenia możemy też skorzystać z formularza na stronie internetowej: https://incydent.cert.pl. Każdy z nas powinien posiadać dane kontaktowe do CERT Polska, a wysyłanie podejrzanych wiadomości powinno stać się naszym nawykiem.

Zablokowanie kilku numerów telefonów nie wystarczy, aby zabezpieczyć nas przed cyberprzestępcami, którzy tak naprawdę mają dostęp do wielu numerów. Dlatego CERT musi mieć możliwość odbierania wiadomości z wielu źródeł, aby móc skutecznie z walczyć z oszustami i nas chronić.

Jednak musimy uważać, aby nie przesadzić ze zgłoszeniami – z jednego numeru telefonu należy wysłać do CERT maksymalnie trzy wiadomości SMS na cztery godziny. Lecz oszuści z reguły nie kontaktują się z nami więcej niż trzy razy w tak krótkim czasie.

Źródło:dobreprogramy.pl