in

Minister Zdrowia zdradził, kiedy koniec pandemii. Znana jest także cena szczepionki.

“Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że na wiosnę będziemy mieli szczepionkę, co definitywnie zakończy pandemię koronawirusa” – twierdzi Minister Zdrowia, Adam Niedzielski. Według niego możemy spodziewać się także bezpłatnych szczepionek na grypę dla osób, które osiągnęły 75. rok życia.

Podczas piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że prawdopodobnie będziemy mieli szczepionkę na COVID-19 już wiosną. Do niedawna twierdził, że pojawi się ona pod koniec grudnia tego roku – jak będzie w rzeczywistości?

Szczepionka na koronawirusa

“Prace nad szczepionką trwają już od dłuższego czasu, praktycznie od początku pandemii. Jesteśmy z innymi krajami Unii Europejskiej w ścisłej współpracy, została utworzona specjalna grupa zakupowa. Ta grupa zakupowa prowadzi negocjacje z kilkoma dostawcami. Jeden z nich, który jest najbardziej zaawansowany, zadeklarował, że już pod koniec grudnia szczepionka będzie dostępna” – powiedział Niedzielski.

Podczas konferencji prasowej szef resortu wyjaśnił też mechanizm, który będzie obowiązywać wszystkie kraje w UE.

“Wszystkie kraj członkowskie finansują czy współfinansują granty, które są przekazywane do firm, które bardzo intensywnie pracują. To oznacza, że ryzyko jest zdywersyfikowane i nie mamy takiej sytuacji, że jeżeli badania kliniczne w jednej z tych firm nie powiodłyby się, to mamy sytuację patową” – tłumaczy.

Zapytano go również o cenę szczepionki na koronawirusa. Jak się okazuje, każda z firm ma swoje wartości kontraktowe, jednak możemy spodziewać się stosunkowo niskiej ceny, około 2 euro.

“Udało nam się zwiększyć dostępność szczepień na grypę w Polsce. Dzisiaj zostało wydane polecenie o zwiększenie rezerw materiałowych w zakresie szczepionek na grypę na ponad pół miliona szczepień” – mówi Niedzielski.

Zmiany na lepsze

Możemy spodziewać się zwiększonej dostępności szczepionek na grypę:

Dzisiaj zostało wydane polecenie o zwiększenie rezerw materiałowych w zakresie szczepionek na grypę na ponad pół miliona szczepień. Jesteśmy po zakończonym postępowaniu zorganizowanym przez Agencję Rezerw Materiałowych. Będziemy korzystali z tych ofert, które już zostały złożone” – przekazuje.

“Myślę, że jest to bardzo ważna informacja, na którą czekają nasi obywatele i myślę, że można powiedzieć, że możemy czuć się bezpiecznie”

“Osoby powyżej 75. roku życia i pracownicy medyczni mają bezpłatne szczepionki na grypę” – tłumaczy.

Bezpłatne szczepionki będą do odebrania w aptece na receptę, będą w pełni refundowane i można będzie dokonać takiego szczepienia w przychodni.

Wprowadzony został obowiązek sprawozdawczy, który ma sprawić, że przychodnie będą pokazywały, ile jest porad w formie telefonicznej, a ile w formie tradycyjnej.

Niedzielski tłumaczy, że najbardziej zależy mu na tym, aby przywrócić normalność w Polsce.

“Minister Zdrowia powiedział, że kolejnym jego priorytetem będzie odbudowa zdrowia wśród Polaków, które było zaniedbane przez zaniechanie profilaktyki. Będziemy chcieli przygotować duży program profilaktyczny dla każdego Polaka, który pozwoli na wykonanie podstawowych badań, żebyśmy po okresie pandemii mogli zdiagnozować zaniedbania dotyczącego naszego organizmu. Po drugie będę chciał zachęcić do zwiększonego korzystania ze specjalistyki. Rozważamy zniesienie limitów, jeżeli chodzi o rozliczanie specjalistyki” – mówi szef resortu.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: RadioZET.pl