Agencja AFP przekazała, że Hans Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w minioną niedzielę zapowiedział koniec pandemii koronawirusa w Europie.
„To prawdopodobne, że kontynent zmierza w kierunku pokonania pandemii” – poinformował Kluge, podkreślając przy tym, że wciąż musimy przestrzegać zasad bezpieczeństwa, aby uniknąć pojawienia się kolejnej mutacji.
Dyrektor regionalny WHO uważa, że do marca tego roku około 60 proc. Europejczyków zarazi się wariantem Omikron. Według niego szczyt zakażeń będzie równoznaczny z tym, że „wykształcona zostanie kilkutygodniowa odporność populacyjna wynikająca z kampanii szczepień lub przejścia choroby Covid-19”.
„Oczekujemy, że sytuacja znacząco się uspokoi przed nawrotem choroby w okolicach końca roku, jednak powrót ten nie będzie oznaczał powrotu pandemii” – wyjaśnia.
Lada moment koniec pandemii?
Liczba zakażeń wciąż bardzo mocno niepokoi. Eksperci zwracają jednak uwagę na to, że mamy do czynienia z mniejszą liczbą zgonów i hospitalizacji niż miało to miejsce w poprzednich falach. Szczytu zakażeń możemy spodziewać się wraz z początkiem lutego. Specjaliści z grupy MOCOS uważają, że wtedy może paść nawet sześciocyfrowa liczba zakażeń w ciągu doby.
Prezes Pfizera Albert Bourla w rozmowie z izraelską telewizją N12 News przekazał, że przydałaby się jedna coroczna szczepionka zamiast dawek przypominających.
„Jest to pożądany scenariusz – mam nadzieję, że uda nam się dojść do momentu, w którym będziemy mogli szczepić się regularnie, raz w roku” – powiedział Bourla.
„W przypadku podawania preparatu raz w roku, łatwiej będzie do tego przekonać ludzi, łatwiej będzie to też zapamiętać. Z punktu widzenia zdrowia publicznego jest to naprawdę idealna sytuacja” – zaznacza.
W dniu dzisiejszym Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 36 tys. 995 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej z województw: mazowieckiego (6 tys. 340) i śląskiego (5 tys. 509). Zmarło 252 zakażonych COVID-19.
Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!