in ,

W Polsce nie będzie gotówki? Banki szykują się na kolosalne zmiany, które odczują wszyscy.

Niewykluczone, że za jakiś czas gotówka przestanie być potrzebna Polakom.

Do pewnego czasu wydawało się to absurdalne, jednak przez pandemię koronawirusa zmieniło się postrzeganie dokonywania transakcji za pomocą karty płatniczej. Niektóre sklepy w ramach zapewnienia bezpieczeństwa odchodzą od gotówki.

Płatność kartą płatniczą dla wielu z nas okazuje się być szybsza i bardziej komfortowa, a w czasach, w jakich żyjemy obecnie, zapewnia także bezpieczeństwo.

Gotówka zastąpiona kartami?

Polacy coraz chętniej dokonują płatności kartami płatniczymi, przez co gotówka okazuje się być po prostu zbędna. MasterCard oraz Visa, zauważając te zmiany, zwiększyło limit transakcji z 50 złotych do 100 złotych bez konieczności podawania PIN-u.

Co ciekawe, nawet lubelska archikatedra oraz kościół Świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach zdecydowały się na wprowadzenie zmian w tej kwestii – zamiast gotówki stosuje się tzw. ofiaromaty.

,,Dane rynkowe wyraźnie pokazują, że przyszłość systemu finansowego w Polsce jest bezgotówkowa, czego mamy już liczne przykłady na rynku. Warto tutaj, chociażby przypomnieć o inicjatywie Związku Banków Polskich […], czy organizacji płatniczych Visa i Mastercard” – mówi Agnieszka Zielińska, dyrektor w firmie Polcom, jak cytuje Interia.

Oczywiście nie wszyscy są przekonani do tej formy płatności. Wielu obawia się nie tylko kart, ale także przechowywania pieniędzy na koncie bankowym.

System bankowy w Polsce

Na Interii możemy przeczytać, że polski system bankowy należy do jednego z najnowocześniejszych w Europie – korzystamy z możliwości technologicznych. Zmienia to postrzeganie konsumentów i sprawia, że dzięki zmianom ich codzienne czynności stają się bardziej komfortowe.

Przez ostatnie 15 lat w Polsce liczba kart płatniczych wzrosła ponad 2,5-krotnie. Dzięki statystykom dowiadujemy się, że pod koniec grudnia 2019 r. na polskim rynku było aż 42,9 mln kart płatniczych, czyli o 739 tys. więcej niż trzy miesiące wcześniej.

Czy to oznacza, że za jakiś czas pożegnamy się z gotówką? Wiele na to wskazuje.

Źródło: biznes.interia.pl