in

Rzecznik ministerstwa skierował mocne słowa do Polaków – o tym musi wiedzieć każdy!

Resort Zdrowia ma ważny komunikat dla wszystkich Polaków – dotyczy on noszenia maseczek. Jak można zauważyć, wielu ludzi nadal nie stosuje się do zaleceń i ignoruje to, że zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej jest obowiązkowe.

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa apeluje do każdego o to, aby zapewnił bezpieczeństwo sobie, jak i innym wokół siebie.

Nigdy nie mieliśmy aż tylu zakażeń koronawirusem jak teraz i wymaga to od każdego zmobilizowania się – tylko tak możemy zapobiec dalszym tragediom.

„Apeluję ponownie: jesteśmy w sklepie, to jest pomieszczenie zamknięte, mamy obowiązek założyć maseczkę. Niestety, dzisiaj przynajmniej połowa osób w sklepach nie nosi maseczek. I zaczynają się pojawiać ogniska” – informuje Wojciech Andrusiewicz.

„Może warto wydelegować jednego pracownika, by później nie mieć problemów z bieżącymi dochodami, gdy sklep będzie przez dwa tygodnie zamknięty przez kwarantannę” – dodaje rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Według rzecznika właściciele sklepów powinni wziąć to sobie do serca i upominać klientów, żeby zakrywali usta i nos. Zmniejsza to ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, a należy zaznaczyć, że sytuacja jest naprawdę niepokojąca.

Ludzi przestaje już przekonywać nawet kara za łamanie nakazu zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych – przypominamy, że wynosi ona 500 złotych.

Poza tym nie każdy jest świadomy tego, że może także zostać ukarany przez sanepid. Taka kara jest już dużo wyższa, może wynieść nawet do 30 tysięcy złotych.

Poza zakrywaniem ust i nosa w miejscach takich jak sklep czy poczta, musimy wywiązywać się z tego obowiązku także wtedy, gdy nie możemy zachować odstępu dwóch metrów od ludzi – także na świeżym powietrzu.

Rzecznik ministerstwa zdrowia apeluje do właścicieli sklepów o to, aby zwracali uwagę swoim klientom, a do wszystkich Polaków o to, by wzięli odpowiedzialność za to, co robią – w innym wypadku nie uda nam się powstrzymać rozprzestrzeniania się COVID-19.

Dbajmy o siebie i innych!

Źródło: Fakt