in

Ministerstwo Zdrowia wystosowało pilny komunikat. Wielu Polaków jest w niebezpieczeństwie.

W dniu dzisiejszym na Twitterze Ministerstwo Zdrowia opublikowało bardzo ważny komunikat. Chodzi o samodzielne używanie domowego koncentratora tlenu u chorych na COVID-19. Każdy, kto do tej pory korzystał z tej formy pomocy, nie powinien tego dłużej robić. Jest to bardzo niebezpieczne. Prof. Anna Piekarska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wyjaśniła, dlaczego.

Ministerstwo Zdrowia, biorąc pod uwagę to, że Polacy coraz częściej używają domowych koncentratorów tlenu, postanowiło zaapelować o trzymanie ręki na pulsie.

Domowe koncentratory tlenowe u chorych na koronawirusa

Na oficjalnym koncie Ministerstwa Zdrowia na Twitterze możemy obejrzeć nagranie, na którym prof. Anna Piekarska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi udzieliła odpowiedzi na dwa kluczowe pytania. Jedno z nich było związane z używaniem domowego koncentratora tlenu u chorych na COVID-19. Według specjalistki, niesie to za sobą bardzo duże zagrożenie.

„Używanie domowego koncentratora tlenu, w okresie przedhospitalizacyjnym, u chorych na COVID-19, jest skrajnie niebezpieczne. Odradzamy ten pomysł, jako jeden z najbardziej krzywdzących pacjentów, pomysłów na leczenie” – informuje prof. Anna Piekarska.

Specjalistka wskazała również, co powinniśmy zrobić w chwili, gdy pacjent potrzebuje tlenu i czy tak właściwie samym tlenem można wyleczyć COVID-19.

„Jeżeli pacjent w covidzie, w ostrym okresie choroby wymaga tlenu, czyli spadek saturacji poniżej 94 proc., bo na ogół wtedy odczuwa duszność, to oznacza, że najpewniej ma zapalenie płuc. Jeśli ma zapalenie płuc, to koniecznie musi być w szpitalu, ponieważ samym tlenem nie jesteśmy w stanie wyleczyć covidu” – podkreśla specjalistka.

Prof. Piekarska nie ma wątpliwości co do tego, że to najgorszy z możliwych sposobów. Niesie to za sobą bardzo niepożądane skutki. Pacjent, który wymaga tlenu, wymaga także leków, które można podać jedynie dożylnie w szpitalu.

„To jest najgorsza możliwa forma leczenia […] Natomiast samym tlenem, nie sposób wyleczyć zapalenia płuc w przebiegu COVID-19. Nie ma takiej możliwości. Jeśli pacjent wymaga tlenu, to wymaga również innych leków, takich, które my podajemy dożylnie w szpitalu. Tutaj nie ma możliwości leczenia w domu” – przestrzega prof. Piekarska.

Czym grozi używanie koncentratora tlenu bez odpowiedniego nadzoru?

„Grozi to tym, że pacjent zbyt późno trafi do prawidłowego leczenia zapalenia płuc w przebiegu COVID-19.” – zaznacza specjalistka.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: twitter.com