Leki, które mają pomagać w walce z bólem i gorączką, czasem okazują się wadliwe. W takich sytuacjach konieczne jest szybkie reagowanie, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń dla zdrowia pacjentów. Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) właśnie podjął decyzję o wycofaniu z obrotu popularnego środka przeciwbólowego i przeciwgorączkowego. Jeśli masz go w swojej apteczce, lepiej sprawdź numery serii!
Paracetamol Hasco wycofany z rynku
Leki, które mają pomagać w walce z bólem i gorączką, czasem okazują się wadliwe. W takich sytuacjach konieczne jest szybkie reagowanie, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń dla zdrowia pacjentów. Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) właśnie podjął decyzję o wycofaniu z obrotu popularnego środka przeciwbólowego i przeciwgorączkowego.
GIF zdecydował o natychmiastowym wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju produktu leczniczego PARACETAMOL HASCO (Paracetamolum), 500 mg, czopki, 10 sztuk. Decyzja dotyczy dwóch konkretnych serii tego leku:
- Numer serii: 011022, data ważności: 09.2025
- Numer serii: 021022, data ważności: 09.2025
Producentem wycofanego leku jest Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A. z siedzibą we Wrocławiu.
Dlaczego lek został wycofany?
Powodem decyzji było stwierdzenie niezgodności w zakresie niejednorodności zawartości zanieczyszczeń w substancji czynnej wykorzystanej do wytworzenia wspomnianych serii. Oznacza to, że lek może nie spełniać wymagań dotyczących bezpieczeństwa stosowania, co mogłoby stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjentów.
Co więcej, sam producent – HASCO-LEK S.A. – potwierdził, że substancja czynna użyta w tych partiach była obarczona wadą jakościową, dlatego firma zarekomendowała ich wycofanie.
Co zrobić, jeśli masz lek w domu?
Pacjenci, którzy posiadają czopki Paracetamol Hasco z wycofanych serii, powinni zaprzestać ich stosowania. W takiej sytuacji najlepiej zwrócić lek do apteki, gdzie zostanie on odpowiednio zutylizowany.
Jeśli już przyjęto lek i pojawiły się jakiekolwiek niepokojące objawy, warto skonsultować się z lekarzem. W przypadku dalszych pytań można również skontaktować się z producentem lub farmaceutą.
Wycofanie leku to ważny sygnał dla konsumentów, aby regularnie sprawdzali zawartość swoich apteczek. Choć leki przechodzą surowe kontrole jakości, zdarzają się przypadki, gdy pewne partie nie spełniają wymaganych norm. Dlatego warto śledzić komunikaty GIF i w razie potrzeby podejmować odpowiednie kroki, by zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo.