fot. tiktok @ks.sebastianpicur/ pixabay
in

Czy można przyjąć komunię, nie mając ślubu kościelnego? Ksiądz odpowiedział, w sieci aż wrze

Ostatnio ksiądz Sebastian Picur, znany z aktywności w mediach społecznościowych, poruszył na TikToku temat, który wywołał żywą dyskusję wśród użytkowników. Dotyczyła ona możliwości przystąpienia do komunii świętej przez osoby żyjące w związkach niesakramentalnych. Jego odpowiedź na to zapytanie spotkała się z różnymi reakcjami wśród internautów, od zrozumienia po ostrą krytykę.

Duchowny z Krosna odpowiada na pytania wiernych

Ksiądz Sebastian Picur, działający w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie, jest aktywny nie tylko w swoich obowiązkach parafialnych, ale także w sieci. Jego media społecznościowe, gdzie śledzi go niemal 750 tys. osób, stają się platformą do dyskusji na tematy religijne, w tym na trudne kwestie dotyczące życia wiernych.

Niedawno ksiądz Picur nagrał film, w którym odniósł się do pytania jednej z użytkowniczek TikToka dotyczącego możliwości przyjęcia komunii świętej po ślubie cywilnym.

W swojej wypowiedzi podkreślił, że zgodnie z nauczaniem Kościoła, osoby w związkach niesakramentalnych nie mają możliwości otrzymania rozgrzeszenia i komunii, ale zachęcił do indywidualnej rozmowy z duszpasterzem, ponieważ każda sytuacja jest inna i wymaga osobistego podejścia.

@ks.sebastianpicur Odpowiadanie użytkownikowi @magdalenalipnicka #ksiadz #rozwod #malzenstwo #kosciol ♬ Halo (Originally Performed by Beyoncé) – Piano Karaoke Version – Sing2Piano

Reakcje użytkowników mediów społecznościowych

Wideo szybko zyskało popularność w sieci, zbierając setki tysięcy wyświetleń i mnóstwo komentarzy. Wiele z nich wyrażało niezadowolenie z obecnych zasad Kościoła. Niektórzy internauci dzielili się swoimi osobistymi doświadczeniami i frustracją wynikającą z poczucia wykluczenia przez instytucje religijne.

Dyskusja, która rozgorzała wokół wypowiedzi księdza Picura, podkreśla złożoność i emocjonalny wymiar tematu przynależności i akceptacji w Kościele, szczególnie w kontekście osób żyjących w związkach niesakramentalnych. Przybiera ona formę szerszej debaty na temat miłości, wykluczenia i roli Kościoła w życiu współczesnych wiernych.